Kış Gündönümü Doodle Oldu!

Google, özel günlere konu olan olay ve durumları Doodle'ına taşımaya devam ediyor. Bu seferki şanslı konu ise Kış Gündönümü oldu. İşte Kış Gündönümü Doodle'ı!

Google, hazırladığı Doodle’ı ile Kış Gündönümü‘nü unutmadı. Kış Gündönümü Kuzey Yarımküre’de 21 veya 22 Aralık’ta meydana geliyor. Bu günlerdeki gece yılın en uzun gecesi, gündüz ise yılın en kısa günü olarak biliniyor ve Kış Gündönümü olarak adlandırılıyor.

Kış Gündönümü Neye Denir? Kış Gündönümü Nasıl Meydana Gelir?

21 ve 22 Aralık’ta güneş ışınları Oğlak Dönencesi’ne dik gelmeye başlıyor ve bu olay Kış Gündönümü olarak adlandırılıyor. Bundan sonrada Kuzey Yarımküre’de günlerin süresi uzanırken, Güney Yarımküre’de günlerin süresi kısalmaya başlıyor. Kış Gündönümü‘nün bazı milletlerde yaz ve kış başlangıcı olarak kabul edildiği de biliniyor. Kuzey Yarımküre’de gerçekleşen bu olay kışın, Güney Yarımküre’de gerçekleşen olay ise yazın başlangıcı olarak bazı milletler tarafından kabul edilebiliyor.

  • cwlerde

    Ah şu Doodle’lar ve haber sitelerinin bu konudaki haksız rekabetleri. Doodle olan konuyu olduğu dakika vikipedia’dan kopyalarak news avantajını kullanıp gereksiz bilgi ile en üst sıralardan hit alıyorlar. Eminim 3 hafta önceki doodle olduğu gün bu sitedeki gibi yararlı bir bilgi yoktu hiç birinde ama adamların sitesi news kayıtlı ve en üstte durma avantajı var…