26.12.2021 23:10

Kombi Su Basıncı Yükselirse Ne Olur?

Kombinin su basınç seviyeleri standart olarak belirlenmiştir ve kombilerde güvenli kullanımın sağlanabilmesi amacı ile bu su basınç seviyelerinde kalınması çok önemlidir. Kombilerde sıkça görülen su basınç seviyesinin 1.5 bar altına düşmesi gibi su basıncının 2.0 bar seviyesinin

Kombinin su basınç seviyeleri standart olarak belirlenmiştir ve kombilerde güvenli kullanımın sağlanabilmesi amacı ile bu su basınç seviyelerinde kalınması çok önemlidir. Kombilerde sıkça görülen su basınç seviyesinin 1.5 bar altına düşmesi gibi su basıncının 2.0 bar seviyesinin üzerine çıkması da çok ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bir kombinin su basınç seviyesinin 2.0 bar seviyesinin üzerine çıktığı vaziyette kullanımının sürdürülmesi hem verimli bir kullanım sağlamaz hem de çok ciddi güvenlik riskleri meydana getirir. Bu nedenle de kombinin yükselen su basınç seviyesinin düşürülmesi gerekir. Kurtköy Bosch Servisi merkezi uzman teknikerleri tarafından kombilerin yükselen su basınç seviyesinin düşürülmesi ve sık sık yükselme meydana geliyor ise altta yatan başka bir problem mevcut olduğundan mutlaka profesyonel destek alınmasını tavsiye eder.

 

Kombilerde üretim sırasında özel güvenlik sistemleri oluşturulmaktadır. Bu çerçevede de tıpkı kombinin basınç seviyesinin düşmesi gibi kombinin basınç seviyesinin artması durumunda da kombide çeşitli güvenlik sistemleri devreye girer. Buna göre kombilerde su basınç seviyesi aşırı yükselir ise tesisatta patlama meydana gelmemesi amacı ile boşaltma ventili olarak isimlendirilen bir sistem bulunuyor. Söz konusu ventil basınç seviyesi yükseldiğinde fazla suyu boşaltır. Genellikle de kombi kurulum işlemlerinde bu ventil çıkışı gidere bağlandığından, boşaltılan su dışarıdan kullanıcı tarafından görülmez. Yine de en kısa süre içerisinde sık sık yükselen su basıncı için Göztepe Bosch Servisi merkezine başvuru gerçekleştirilmelidir.

 

Kombi Su Basıncı Nasıl Düşürülür?

 

Kombide otomatik olarak gerçekleştirilen su basınç seviyesinin yükselmesine bağlı su boşaltım işlemi ile etkin bir güvenlik sağlanır. Ancak kombide sık sık yükselen su basınç seviyesi altta yatan bir sorunun belirtisi olarak değerlendirilmektedir. Çünkü su basıncının bu şekilde sık sık artış göstermesinde ya ventil bozulması meydana gelmiştir ya da genleşme tankında hava kalmamıştır. Her iki durumda da profesyonel Ataşehir Bosch Servisi merkezi uzmanlarınca müdahale edilmesi gerekir. Profesyonel müdahalelerde bozuk olan ventil yenisiyle değiştirilirken, genleşme tankında gaz kalmamasına neden olan gaz kaçağı tespit edilerek, onarıldıktan sonra gaz şarjı uygulanır. Her iki şekilde de su basınç seviyesinin artmasında yatan temel nedenler ortadan kaldırılır.

Kategoriler: Diğer
Etiketler: