29.07.2021 12:35

Kompresör Nedir?

kullanmak amacı ile depolayan makineye kompresör ismi verilir. Elektrik motor gücü aracılığıyla atmosferde var olan havayı vakumlayarak faaliyet gösteren kompresörler, içerisine çekmiş olduğu havayı yüksek düzeyde tüpün içinde sıkıştırır. Kompresör, gazları ve havayı çok büyük bir basınç ile sıkıştıran ve motor gücü ile çalışan bir makinedir.

Bir başka deyişle atmosferden elde edilen havayı sıkıştırarak basıncın artmasını sağlamakta olan bir alettir. Kompresör pnömatik çalışma sistemi sayesinde basınçlı havanın gerek duyulduğu ortamlara hava desteği sağlamak amacıyla kullanılan ve motor ile çalışan bir makine türüdür. Kompresörler, havayı ve gazı sıkıştırmaya sağlamakta olan motorlu bir cihazdır.

Kompresör Özellikleri

Kompresörler itici güç olarak genelde dizel, elektrikli veya benzinli motor gibi enerjilerden faydalanarak mekanik enerjiyi basınç enerjisine dönüştürmeyi hedefleyen bir makinadır. Bu anlamda kompresör, hava basıncının artırılmasını sağlamak ve bir gaz sıvısını sıkıştırmak amacıyla birçok uygulamada tercih edilir. Hava Kompresörü ile sıkıştırılan hava günlük yaşamda birçok değişik alanda kullanılır. Günlük hayatta arabaların lastiklerinin şişirilmesini gerçekleştiren alet de hava kompresörüdür.

Bu kompresörlerin çalışma mekanizması ise pnömatiktir. Kompresörlerin ebatları farklı bir şekilde yer alır. Mekanik hareketin gerekli olduğu her yerde kompresörler kullanmak mümkündür. Kompresörden elde edilen enerjiyle makine çalıştırmak, teorik anlamda elektrikli makine çalıştırmaktan daha pahalı ve güç olan bir dönüşümü ifade eder.

Kompresörün Fiyatlarını Etkileyen Unsurlar

Elektriğin istenen yüksek voltaj ile elde edilemediği veya yetersiz voltaj elde edilmesi neticesinde işletmelerde kompresör kullanımına gereksinim duyulan gücü üretmeye katkı sağlar. Farklı çeşitleri ve boyut anlamında farklılık gösteren modelleriyle hava kompresörleri hem iş yaşamında hem de özel yaşam da yer alan ürünlerdir.

Bisikletin tekerleğini şişirme işleminden kamyonun tekerleğini şişirme işlemine, balon şişirmek için kullanılacak olan endüstri tipi olana göre farklı çalışma sistemlerine sahip olan kompresörler pek çok farklı çeşidi bulunduğu için kompresör fiyatları da bu kapsamda farklılık gösterir. Kompresörlerin maliyetleri da kompresör çeşidine göre farklılık gösterir. Daha detaylı bilgi almak için https://www.sanayiden.com/kompresor adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kategoriler: Diğer
Etiketler: