03.04.2016 12:00

Laptop Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Laptopların pil ömürlerini arttırmak için her geçen gün farklı bilgiler duyuyoruz. Peki gerçekte laptop pil ömrü nasıl arttırılır? İşte pil ömrü için ipuçları!

Hem akıllı telefonlarda hem de laptoplarda kullanıcıyı en çok mağdur eden durumlardan biri de cihazların batarya ömrünün düşük olması durumu. Cihazların yanlış kullanımına bağlı olarak pil ömürlerinin düşmesi durumu meydana gelebilmekle birlikte, cihazın işletim sistemi gibi teknik özelliklerinin ve bataryayı harcama durumunun da pil ömrüne etkisi bulunmakta.

Bu konuyu iki farklı açıdan ele alabiliriz. Ancak genel olarak bataryanıza iyi baktığınızda tam dolu bir bataryanın bitme süresi de uzayacaktır. Eğer piliniz çok kısa zamanda tükenmeye başladıysa pil ömrü de sona yaklaşıyor demektir. Peki laptop pil ömrü nasıl uzatılır?

Pil Dolu iken Şebeke Bağlantısını Kullanmayın

Laptop pil ömrünü uzatmak için yapmanız gereken ve oldukça klasik yaklaşımlar arasında yer alan durum elbette bilgisayarınızın pili dolu iken şebeke bağlantısını kesmenizdir. Dizüstü bilgisayarlarda şarj dolu iken şebekeden güç alındığında bilgisayarın bataryayı kapatma gibi bir özelliği yoktur. Bu durumda iki yıla yakın bir sürede yeni bir pil satın almanız gerekecektir.

Laptobu Prize Bağlı Kullanacaksanız Pili Çıkartın

Eğer şebeke bağlantısını kesmek istemiyorsanız, bu sefer dizüstü pil ömrünü uzatmak için pilinizi çıkartmanız gerekir. Ancak pil, bilgisayar açıkken çıkartılmamalıdır. Bilgisayarınızı kapatıp pilini çıkarttıktan sonra artık sürekli şebekeden elektrik sağlayabilirsiniz.

Ancak bataryanızı tekrar kullanmanız gerektiğinde dışarı çıkacaksanız kontrol etmenizde fayda vardır. Çünkü 2 gibi bir süre kullanılmadıklarında bataryaların boşalması gibi bir durum söz konusu olabilir.

Pili Aktif Kullanmak Daha mı Doğru?

Bir diğer görüşe göre pilin aktif bir şekilde kullanılması pilin kullanım süresini uzatmak açısından daha doğru bir tercihtir. Bu yüzden bir kısım donanımcının bataryayı çıkartarak bir kenarda bekletmenin bataryayı öldüreceğine dair görüşleri mevcuttur.

Pil Seviyesini Sürekli Kontrol Edin

Bilgisayarın pil ömrünü artırmak için tavsiye edilen bir diğer uygulama, pil seviyesini her an gözlem altında tutmak olarak karşımıza çıkıyor. Pil seviyesini %20’nin altına düşürmemek ve %80 in üzerine çıkarmamak için sürekli bir gözlem halinde bulunmanız gerekmekte. Bu uygulamanın pil ömrünü artırdığı bilinmekte.

Bilgisayarınızı Dinlendirin

Bilgisayarınızı sürekli açık bırakmamak da dizüstü bilgisayarlarda pil ömrünü uzatmak açısından faydalı olmakta. Bu yüzden eğer kullanmıyorsanız bilgisayarınızı gereksiz yormak yerine uyku moduna alınız ya da tamamen kapatınız.

Kategoriler: Rehber