25.07.2018 18:50

Lpg

Tüpgaz ismi ile bilinen LPG ısıtma ve aydınlatmada kullanılan enerji kaynağı olarak yer almaktadır. LPG renksiz ve kokusuz bir gaz olarak bulunur. Bununla beraber ortaya çıkabilecek bir sızıntının hemen anlaşılması konusunda rafinerilerde kokulu duruma getirildi. Ham petrolün rafine içerisinde arıtılmasıyla ya da doğal gazdan elde edilecek olan LPG, çelik tüplere doldurularak tüketiciye sunulmaktadır. LPG, bütan ya da propan gazlarının belirli oranlarındaki karışım olan LPG %70 bütan, %30 propandan yer almaktadır. Yüksek yoğunluğu nedeniyle havadan ağır olan LPG hidrokarbon esaslı yanıcı bir gaz olarak bulunmaktadır.

Özellikler

LPG tüp içerisinde hem sıvı hem gaz halinde yer almaktadır. Tüpün bulunduğu cihaz kullanılmaya başlandığı zaman, gaz halindeki LPG eksilmektedir. Altta yer alan sıvı LPG dışarıdan almış olduğu ısı enerjisi ile beraber buharlı hale gelerek eksilmiş olan gaz miktarını yeniden üretmektedir. LPG basınç altında sıvı hale getirilmiş bir gaz olmasından dolayı ve kaynama noktaları yaklaşık 0°C olarak yer aldığından oda sıcaklığında gaz fazında bulunmaktadır. Basınç altında kolay sıvı hale getirildiğinden çelik tüplere rahatça depolanarak taşınabilmesi ve düşük sıcaklıklar içerisinde dahi kolayca buharlaşabilmesi diğer yakıtlara göre son derece üstündür.

LPG Zararlı Mı?

LPG zehirsiz bir gaz olarak yer almaktadır. LPG’nin, içerisinde yer alan propan ve bütanın solunmasının insan vücudu üzerinde zehirlememektedir. LPG’nin zehirli olarak yer aldığı toplum arasında yaygın olan yanlıştır. Ölümler LPG’nin zehirli olmasından değil havadan ağır olması sebebiyle oksijen miktarını azaltmasıdır. LPG hakkında her şeyi https://www.2a.com.tr/ adresinden hemen öğrenebilirsiniz.

Kategoriler: Diğer
Etiketler: