20.06.2016 22:53

McLaren Elektrikli Otomobil Pazarına Giriyor

McLaren yetkilileri, son günlerde gündemde olan elektrikli otomobillerin McLaren mühendisleri tarafından yeni bir boyuta taşınacağını açıkladı.

1989 yılında McLaren Cars ismi ile üretim hayatına başlayan Britanya merkezli bir şirket olan ve 2013 yılı itibari ile yıllık gelirinin 285.4 Milyon Pound olduğu bildirilen McLaren şirketinin, elektrikli otomobil pazarında bu güne kadar üretilmiş modellerin hız konusunda pek fazla başarı sağlayamadığı konusunu ele alarak çalışmalarına başladığı ifade ediliyor. Çalışmalar neticesinde hız tutkunlarına hitap eden bir elektrikli otomobil modeli ortaya koymayı hedefleyen McLaren firmasının Speed P1 Super Car ismini taşıyan benzin ve elektrik opsiyonuna sahip bir modele dahil olduğu biliniyordu.

McLaren’ın Elektrikli Otomobilinin Maliyeti: 1 Milyon Dolar

Speed P1 Spuer Car modelinin tatmin edici derecede hıza ulaşamaması nedeni ile yeni bir araştırma içerisine giren McLaren’nın 200 mph değerinde bir hıza yükselebilecek ve yalnızca elektrik enerjisi ile çalışacak bir spor araç üretmeyi hedeflediği açıklandı. Projenin başarılı bir biçimde tamamlanmasının ardından McLaren tarafından üretilecek olan elektrikli otomobilin 200 Mph hıza ulaşabilen ilk elektrikli araç olma unvanını taşıyacağının altı çizilirken, 1 milyon dolara mâl olan proje neticesinde aracın maliyetine paralel bir rakam ile satışa sunulacağı belirtildi.