29.09.2016 17:59

Mert Fırat, Sosyal Fayda Zirvesi’nde!

Ünlü oyuncu Mert Fırat, Sosyal Fayda Zirvesi'nin İstanbul ayağında İhtiyaç Haritası projesini anlattı. İşte Mert Fırat'ın İhtiyaç Haritası projesinin detayları!

Sosyal Fayda Zirvesi programı eş zamanlı olarak bütün dünyada gerçekleştiriliyor. Zirvenin Türkiye ayağı da İstanbul’da bu kapsamda bugün gerçekleştirildi. Ünlü oyuncu Mert Fırat da, Türk Telekom ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın ev sahipliğini üstlendiği Sosyal Fayda Zirvesi’ndeki konuşmacılar arasında yer aldı ve İhtiyaç Haritası projesinden bahsetti.

 

Mert Fırat, İhtiyaç Haritası’nı Anlattı!

Sosyal Fayda Zirvesi’nde teknolojinin, sosyal medyanın ve ilişki alanların topluma nasıl bir fayda sağlayacağı üzerinde duruluyor. Ünlü oyuncu Mert Fırat da bu kapsamda geçtiğimiz yıl başlattığı İhtiyaç Haritası projesini katılımcılara anlattı.

İhtiyaç Haritası projesi esasında bir sosyal sorumluluk projesi olarak karşımıza çıkıyor. Proje www.ihtiyacharitasi.org adresli internet sitesi üzerinden  yürütülüyor. Projenin işleyişi ise son derece basit ve faydalı bir modelde olarak karşımıza çıkıyor.

Bir ihtiyacı bulunan veya birinin bir ihtiyaç olduğunu gören bir kişi siteye giriş yaparak harita üzerinden ihtiyaçlarını veya başkalarının ihtiyaçlarını duyurma fırsatı elde ediyor. Daha sonra bu ihtiyaçları gören yardımsever insanlar veya kuruluşlar da ihtiyaçları gidermeye çalışıyorlar. Yani İhtiyaç Haritası kısaca ihtiyaç sahipleri ve yardımseverleri bir araya getiriyor ve başarılı işlere imza atıyor. Ayrıca projenin suistimal edilmesine karşın nakdi yardımlar da kabul edilmiyor.