21.06.2016 00:16

Microsoft, Chrome’un Gerçek Yüzünü Ortaya Koydu!

Web tarayıcılarının batarya tüketimi üzerine bir araştırma yapan Microsoft, Chrome’un en çok enerji tüketen tarayıcı olduğunu ortaya koydu. İşte detaylar!

Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington Eyaleti’nde bulunan Seattle kentinde iki üniversite öğrencisi tarafından kurulmasının ardından imza attığı yazılımlarla ve ekonomik antlaşmalar neticesinde dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olmayı başaran Microsoft, geçtiğimiz günlerde sosyal medya kullanıcıları tarafından sıklıkla dile getirilen web tarayıcıların batarya tüketim performanslarına yönelik bir deney yaptı.

Microsoft’a Göre En Çok Enerji Tüketen Tarayıcı Chrome!

Microsoft tarafından yapılan deney neticesinde, Sergey Brin ve Lawrence Page tarafından kurulmasının ardından sahip olduğu web tarama algoritması ile dünyanın en önde gelen arama motoru olma özelliğini eline alan Google şirketi tarafından geliştirilen Chrome’un hizmet veren web tarayıcılar arasında en çok enerji tüketen tarayıcı olduğu ortaya konuldu. Araştırmanın ardından bir açıklama yayımlayan Microsoft şirketleri, aynı özelliklere sahip bilgisayarlarda farklı tarayıcılarının denenmesi sureti ile yapılan araştırmalar sonucunda Chrome’un ortalama bir dizüstü bilgisayar bataryasını 4 saat 19 dakikada bitirdiğini ortaya koyuldu.

Araştırmayı ortaya koyan Microsoft şirketinin en çarpıcı sonuç olarak nitelendirdiği durum ise Edge isimli web tarayıcısının ortalama bir dizüstü bilgisayar bataryasının, popülaritesi yüksek web sitelerinde 7 saat 22 dakika boyunca gezinti imkanı sağlaması oldu.