06.10.2021 11:32

Monster Laptop Modelleriyle Çok Oyun Oynayın, Az Elektrik Faturası Ödeyin!

2010’lu yıllarda kimi donanım bileşenleri, yüksek performans göstermesi karşılığında epey elektrik sarf etmesi ve bunun sonucunda çok ısınması nedeniyle teknoloji forumlarında “soba” temelli çeşitli esprilere konu olabiliyordu. Bugünün teknoloji dünyasında, donanımlardaki transis

2010’lu yıllarda kimi donanım bileşenleri, yüksek performans göstermesi karşılığında epey elektrik sarf etmesi ve bunun sonucunda çok ısınması nedeniyle teknoloji forumlarında “soba” temelli çeşitli esprilere konu olabiliyordu. Bugünün teknoloji dünyasında, donanımlardaki transistörler birbirine biraz daha yaklaşıp meşhur nanometre seviyeleri azalmış olsa da beklenen enerji verimlilik seviyesine ulaşılmış değil. Bu durum, bilgisayarını günün belirli saatlerinde kullananlar için büyük bir önem teşkil etmiyor. Ama tüm gün açık bıraktığı bilgisayarında günde birkaç saatlik oyun seansı yaşayanlar, bilgisayarlarının ne kadar elektrik harcadığını, edindikleri wattmetre cihazlarıyla kolayca ölçüp çarpıcı sonuçlarla karşılaşabiliyor.

“Düşük Nanometreli” Demeyin, Elektrik Tüketim Değerlerini Kontrol Edin!

Teknoloji meraklılarının son yıllarda düştükleri en büyük yanılgılardan biri, aldıkları oyuncu bilgisayarının donanım bileşenlerinin güncel olmasına güvenerek elektrik masraflarını göz ardı etmeleri oluyor. İşlemci ve ekran kartı gibi önemli donanım bileşenlerinin, üretim teknolojisi olarak ifade edilebilecek nanometre düzeylerinin küçülmesi, elektrik sarfiyatını azaltsa da ilgili birimlerin transistör yoğunluğu gibi belli başlı özellikleri, güç tüketim seviyesinin yukarılarda seyretmesini sağlayabiliyor. Öyle ki masaüstü bilgisayar formundaki oyun bilgisayarları, içerdiği donanım bileşenine ve cihazın kullanım süresine de bağlı olarak günde 10 kWh düzeyinin üstünde elektrik tüketebiliyor. Bir elektrikli su ısıtıcısının saatte ortalama 2 kWh, ütünün 3 kWh, fırının 2,5 kWh elektrik sarf ettiğini dikkate aldığınızda, masaüstü yapısındaki yüksek performanslı oyun bilgisayarlarının elektrik harcama konusunda o kadar masum olmadığını görebilirsiniz.

İş ve genel kullanıma yönelik laptop çeşitleri, bu tüketim değerlerinin çok ama çok altında kalıyor. Hâlihazırda batarya ile çalışabilecek şekilde dizayn edilen ve işlemci, bellek, ekran kartı (grafik işlemcisi) gibi önemli bileşenleri, mobil kullanımın yanı sıra düşük güç tüketimine göre şekillendirilen laptop modelleri, yoğun yük altında bile saatte 0,10 kWh gibi seviyelerde elektrik harcayabiliyor. Bu, neredeyse akkor bir ampul ile benzer seviyede elektrik tüketimi manasına geliyor.

Oyuncuların Kullandığı Güçlü Laptop’ların Elektrik Tüketim Değerleri Nasıl?

Gündelik kullanıma yönelik hazırlanan laptop çeşitleri, yeterli performansı, oldukça düşük güç tüketimiyle aynı potada eriterek sizlere sunabiliyor. Hatta kimi dizüstü bilgisayarları, Power Delivery özelliğine sahip 45 veya 65 Watt’lık taşınabilir şarj cihazlarıyla çalıştırmanız ve şarj etmeniz bile mümkün oluyor. Fakat oyunculara ve profesyonellere yönelik laptop’lar, beraberlerinde getirdikleri güçlü donanım bileşenlerinin etkisiyle genel kullanıma yönelik çözümlerden biraz daha yüksek elektrik harcayabiliyor. Fakat gözünüzü korkutacak bir durum yok zira donanım üreticileri, yüksek başarım sergileyen donanım bileşenlerinin taşınabilir bilgisayar versiyonlarını, elektrik tüketimi konusunda daha cimri davranacak şekilde dizayn ediyor.

Örneğin, dünyanın en önemli yarı iletken üreticilerinden Intel’in masaüstü bilgisayarlar için sunduğu Intel Core i7-11700K model işlemci, 125 Watt gibi yüksek bir TDP değerine sahipken onunla performans anlamında yarışabilecek olan ve oyuncu laptop’larında yer alabilen Intel Core i7-11800H, 45 Watt seviyesindeki TDP değeriyle çok daha az elektrik sarf ediyor. Benzer bir durum ekran kartı tarafında da geçerli oluyor. Yine oyuncu dizüstü bilgisayarlarında kullanılan NVIDIA GeForce RTX 3060 Max P ekran kartı, masaüstü bilgisayarlar için üretilen GeForce RTX 3060’tan çok daha az güç tüketiyor ve benzeri seviyede bir performans sunuyor. RTX 3060’ın laptop sürümü, 80 Watt’lık TGP değeriyle gelirken masaüstü sürüm RTX 3060, 170 Watt’lık TGP değerine sahip. Bu donanımların daha üst sürümlerinde elektrik tüketim değerlerinin çok daha yüksek seviyelere çıkacağını tahmin etmek güç değil.

Türkiye’deki oyun tutkunlarının favorisi, Türkiye’deki oyun sektörünün gelişiminin destekçisi Monster Notebook, ürettiği oyuncu bilgisayarlarında daima düşük güç tüketen ve yüksek performans sergileyen donanımlara yer veriyor. Intel ve NVIDIA ile iş birliği yaparak verimlilikte tepe noktada seyreden çözümleri, hazırladığı laptop’lara konumlandıran Monster’ın Abra, Tulpar ve Semruk serilerinden dizüstü bilgisayarları ile elektrik giderlerinizi düşünmeden saatlerce oyun oynayabilir, çok elektrik harcayan masaüstü bilgisayarınızı emekli etmeyi düşünebilirsiniz.

 

Kategoriler: Diğer
Etiketler: