28.03.2020 12:00

Monster Pusat Oyuncu Kulaklığı ile Doğrudan Oyunlara Odaklanın

Konuya uzak olup da oyuncu kulaklığı kullananları görenlerden bazıları “Kendini Vaporwave çılgınlığına kaptırmış, kendini hâlâ 1980’li, 1990’lı yıllarda sanıyor,” diyebiliyor. Kimileriyse kocaman oyun kulaklığı kullanarak oyunlarda başarı elde edilemeyeceğini bile savunabiliyor.

Konuya uzak olup da oyuncu kulaklığı kullananları görenlerden bazıları “Kendini Vaporwave çılgınlığına kaptırmış, kendini hâlâ 1980’li, 1990’lı yıllarda sanıyor,” diyebiliyor. Kimileriyse kocaman oyun kulaklığı kullanarak oyunlarda başarı elde edilemeyeceğini bile savunabiliyor. Oyun tutkunlarının, kendilerine özgü dünyalarına uzak olanlara rağmen siz, canavar gibi bir oyuncu olarak dışarıdan gelen bu seslere kulaklarınızı tıkayın ve odaklanmanız gereken şeye, oyunlara odaklanın; zira gaming kulaklık modelleri öncelikle bu nedenle üretiliyor. Hem tasarım hem de teknik özellikleriyle öne çıkan çözümler, oyunlardaki başarınızı arttırdığı gibi yapımların sunduğu işitsel ögeleri de eksiksiz bir şekilde duyabilmenizi sağlıyor.

Ne Kadar Odaklanma, O Kadar Başarı

Oyuncular, oyunlardaki başarısızlıklarının faturasını klavye, mouse, gamepad ya da internet bağlantısı gibi unsurlara kesebiliyor. Genellikle teknik açıdan yeterli bu çevre birimleri ve ağ bağlantıları, oyuncuların asıl sorunu gözden kaçırmalarına neden olabiliyor. Oyun esnasında başarısızlığın ya da hedeflenen başarıyı tutturamamanın gerekçesi genellikle odaklanma sorunları şeklinde kendini gösterebiliyor. Çevrede dikkat dağıtıcı işitsel unsurlar bulunduğunda oyuncular, oyun esnasında yönettikleri karakter veya aracı birkaç saniyeliğine geri plana atıp bu unsurlara dikkatlerini kanalize edebiliyor. Bunun neticesinde ise milisaniyenin bile önemli olduğu yapımlarda arka arkaya başarısızlıklar alınabiliyor, moral ve motivasyon bozukluğuyla durum toparlanamıyor.

Aktif ya da pasif gürültü engelleme mekanizmalarıyla desteklenen oyuncu kulaklığı modelleri, oyuna dâhil olunduğu andan itibaren dış dünyayla en azından işitsel irtibatın kesilmesine yardım ediyor. Oyuncuların takım arkadaşlarıyla iletişim kurabilmelerine olanak veren kulaklıklar, üzerlerindeki mikrofonlar yardımıyla oyunlardaki sesli görüşmelerin pratik ve etkili şekilde gerçekleştirilebilmesini sağlıyor. Oyunlar haricinde de değerlendirilebilen oyun kulaklığı çözümleri, internet üzerinden sesli görüşmeler yapılırken de görev alabiliyor.

Oyun Oynarken Çevreyi Rahatsız Etmek Çok Gerilerde Kaldı

Türü fark etmeksizin oyunlarla zaman geçirirken gerek yapımlardaki ses efektlerinin ve atmosferin gerekse oyunlara ait müziklerin etkisiyle ses seviyesini, normalden birkaç kademe daha yukarı taşımak mümkün olabiliyor. Adrenalin seviyesini yükselten aksiyon ve yarış oyunlarında ise ses ne kadar yüksek olursa motivasyon da o kadar artabiliyor. Ancak genellikle apartman dairelerinde ikâmet edildiği için komşuluk ilişkilerinin tatsızlaşmaması açısından özellikle 5.1 ve 2.1 gibi ayrı bir bas ünitesine sahip çok kanallı ses sistemlerinin seslerini, belirli bir sınırda tutmak gerekiyor. Bu durumda oyunların sunduğu atmosfer, gazı kaçmış gazoz veya güneşte beklemiş dondurmaya dönüşebiliyor. Çünkü oyunlar, görsel ve işitsel bir deneyim şeklinde bütün olarak sunuluyor. İşitsel unsurların tamamen devre dışı bırakılmasa da optimum seviyeden uzaklaşması, elde edeceğiniz deneyimi aşağıya çekebiliyor.

Bu noktada da oyuncu kulaklığı modelleri devreye giriyor. Kulakları sarıp sarmalayacak şekilde yapılandırılan ve oldukça geniş sürücülerle (hoparlör) desteklenen modeller, oyunculara 5.1 ve hatta 7.1 ses deneyimini birebir yaşatabiliyor. Yazılımsal iyileştirmeler ve kişiselleştirmelerle birlikte son derece verimli şekilde kullanılabilen gaming kulaklık çözümleri, çevreyi ve komşuları rahatsız etmeden, yüksek ses seviyesiyle arzu edilen oyunun keyifle oynanabilmesine imkân tanıyor. Oyunlardaki rakiplerin, ayak seslerinden ve konuşmalarından tespit edilebilmesi de oyuncu kulaklığı modellerinin bir nevi ekstrası oluyor. Zira stereo ya da 2.1 ses sistemlerinde bu tarz ayrıntıları işitilemiyor.

Oyuncuların gereksinimlerine göre tasarlanan ve üst düzey ergonomi sunan oyuncu kulaklığı modelleri, zaman ayırdığı oyunları eksiksiz şekilde tecrübe etmek isteyenlerin vazgeçemedikleri oyun ekipmanlarından biri hâline geliyor. Eğer siz de oyunlardaki başarınızı daimi kılmak istiyor, oyun arkadaşlarınızla zahmetsizce iletişim kurmayı hedefliyorsanız, Monster Pusat Virtual 7.1 RGB Gaming Headset modelini, erişilebilir aralıklardaki oyuncu kulaklığı fiyatları üzerinden satın alabilirsiniz.

Kategoriler: Diğer
Etiketler: