16.12.2016 11:00

Müslümanların Dijital Hesapları Kayıt Altına mı Alınıyor?

ABD'de müslümanların internet üzerinde yer alan dijital hesaplarının kayıt altına alınacağı bilgisi ortaya çıktı. İşte detaylar!

ABD’de Müslümanların kullandıkları dijital hesapların kayıt altına alınmasına dair planlar teknoloji şirketlerinde çalışanların isyanı ile ortaya çıkmış oldu.

Dijital dünyada yer alan tüm bireylerin din, dil ve ırk olarak kayıt altına alınacak olması aslında sadece Müslümanları ilgilendiren bir konu değil. Yeni ABD Başkanı Trump’ın ortaya attığı göçmen yasaları da tüm dünyada son derece radikal bulundu. Vatandaşların ve göçmenlerin fişlenmesini gündeme getiren yeni uygulamalar teknoloji şirketlerinde çalışanların isyan etmesine neden oldu. Başkanın yeni kararları açıklandığında çalışanların nasıl bir tavır sergileyeceği ise şimdiden merak ediliyor.

Özellikle Google, IBM, Twitter, Mozilla ve NVIDIA çalışanları hayata geçirilmesi düşünülen yeni plana uymayacaklarını açıkladılar. Trump, hayata geçirmeye çalışacağı yeni sistemi teknoloji şirketleri olmadan tek başına başaramaz. Yeri geldiğinde toplu dinleme ve filtreleme operasyonlarının da hayata geçmesine neden olacak planlar şimdilik hayata geçirilemeyeceğe benziyor. Trump başkanlık koltuğuna oturduğu zaman neler yaşanacak bilinmez ama özellikle ABD’de yaşayan göçmen ve Müslümanları kötü günlerin beklediği şimdiden öngörülebilir.