20.06.2016 22:12

NASA, 14 Elektrik Motorlu Hibrit Uçak X-57’yi Test Edecek!

NASA, X-57 olarak adlandırdığı hibrit uçağını test edecek. Hibrit uçak X-57, geleceğin uçuş teknolojileri için büyük önem taşıyor. İşte hibrit uçak X-57!

NASA(Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) uzun süredir uçuşlar sırasında enerji verimliliğini arttırmak için yeni kanat teknolojilerini test ediyor. NASA‘nın bu kapsamda şu sıralarda yaptığı testin ise 14 elektrik motorla çalışan eşi benzeri görülmemiş bir kanat dizaynı ile ilgili olduğu açıklandı. Teste konu olan deney uçağı ve tasarımı da X-57 olarak adlandırıldı.

Hibrit Uçak X-57 ile Yakıt Kullanımı ve Emisyonu Geliştirildi, Gürültü Azaltıldı!

Hibrit uçak X-57‘nin planı yakıt kullanımını ve emisyonu geliştirmek aynı zamanda gürültüyü alçaltmak üzerine yapıldı. Aynı zamanda bu teknoloji daha hızlı, daha verimli ve daha küçük hava araçlarının önünü açtı. X-57‘nin kendisi aslında 14 elektrik motorla modifiye edilmiş bir Tecnam P2006T uçağı olacak. Araştırmacıların ümidi bu çok sayıda elektrik motoru kullanarak saatte 280 kilometrelik bir seyir hızına ulaşmak için gerekli enerjiyi üretmek. NASA bu uçaklar için araştırmalarını bir süredir devam ettiriyor ve bu deney uçakları hazır olmadan önce bir süre daha beklememiz gerekecek. Ayrıca NASA, Lockheed Martin’e süpersonik hibrit uçaklarla alakalı yapmış olduğu tasarımlar için 20 milyon dolarlık bir ödül verdi. NASA, tüm bu çabaların geleceğin uçuş teknolojilerini belirlediğini umuyor.