17.12.2016 01:09

NASA, Ceres Gezegeni ile İlgili Yeni Keşifler Yaptı!

NASA, cüce gezegen Ceres’te buzullar keşfetti. NASA, Ceres’te eksek eğikliği yüzünden güneş alamayan büyük miktarda buzul birikimini görüntüledi.

NASA(Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)’nın Dawn isimli keşif uydusu cüce gezegen Ceres ile ilgili yeni bilgilerin gün ışığına çıkmasını sağladı. Eksek eğikliği sebebiyle güneş alamadığı tespit edilen bölgelerde kuzey kutup kraterlerinde görülen buzullardan olduğu görüldü.

Ceres Gezegeni Keşfediliyor!

Ceres’in yörüngesinde çekilen yüzey fotoğraflarında büyük miktarda buzul birikimi görüldü. NASA’nın California’da bulunan Jet Tahrik Laboratuvarı’ndan yapılan açıklamalar tüm dünyada yankı buldu. Mars ve Jüpiter arasında kalan asteroit kuşağında görüntülene cüce gezegen Ceres, Ay ve Merkür’den sonra güneş görmeyen bölümlerinde buzullar tespit edilen 3.gök cismi olarak kayıtlara geçti.

Ceres’te göktaşları ve yağmurlar aracılığıyla taşınan suyun güneş görmeyen bölgelerde buz kraterlerine dönüştüğü tahmin ediliyor. Bu bulgular Ceres’in kabuğunda suyun var olduğunun da belgesi niteliğinde görevliler şimdi de gezegen yüzeyinin alt kısmında bir okyanus olup olmadığını araştırıyor. Bu bilginin doğrulanması halinde gezegen üzerinde yaşam belirtisi olup olmadığı da incelenecek.