03.09.2016 01:59

Nintendo NX ile Oyun Kasetleri Geri Dönebilir

Nintendo'nun çıkaracağı ve çoğu kişinin merakla beklediği yeni oyun konsolu Nintendo NX ile birlikte eskiden aşina olduğumuz oyun kasetleri geri dönebilir.

Nintendo‘nun 2017 yılının Mart ayında piyasaya sunması beklenen yeni oyun konsolu Nintendo NX ile klasik oyun formatı yeniden canlanacak. Nintendo NX‘in hayata geçeceği firma tarafından doğrulandıktan sonra Nintendo oyunculara tamamen farklı ve yeni bir oyun deneyiminden bahsetmişti. Wii ile tüm dünyayı şaşırtan firma yine bir sürpriz ile ortaya çıkıyor.

 

Nintendo NX Neler Sunacak?

Diskler konsol oyunlarında ilk Playstation‘dan beri kullanılıyor. Ancak oyun disklerinin üretim maliyeti ve gelişen teknolojiyle oyunlar internet üzerinden indiriliyor ve şirketler zahmetli olan disk üretiminden kaçınmaya çalışıyor.

Nintendo NX‘de optik disk sürücüsü yer almayacak ve oyunlar kart olarak satışa sunulacak. Nintendo‘nun yeni konsolu oyun kartlarını kullanacak. Flash teknolojisindeki son gelişmeler ile Nintendo üreteceği oyun kartları ile daha hızlı yüklenme süresi ve daha akıcı oyun deneyimi sunmayı hedefliyor.

Nintendo 2011’de çıkardığı 3DS oyun konsolundakine benzer bir teknoloji kullanacağını düşündürüyor. Nintendo 3DS‘de SD kartlar kullanılıyordu. Nintendo NX’de sunulacak kartlar ile Nintendo oyun yüklenme süresi, oyun akıcılığı ve hızlı veri aktarımı noktasında rakiplerinden sıyrılmayı planlıyor. Günümüzde TB seviyesine ulaşan SSD’ler daha hızlı veri aktarımına imkan sunmakta ve laptoplarımıza dahi ulaşan SSD’lerden sonra Nintendo‘nun kart çözümü iyi bir seçim gibi görünüyor.

Nintendo yapısı itibariyle bilgi sızdırılamayan kapalı bir firma ancak Tokyo Game Show ‘da Nintendo NX ile ilgili daha fazla ayrıntı paylaşılması bekleniliyor. Tokyo Game Show ise 15-18 Eylül 2016 tarihlerinde gerçekleşecek.

Nintendo 3DS'de kullanılan oyun kartları

Nintendo 3DS’de kullanılan oyun kartları