06.03.2019 11:10

Okuma Anlama ve Pisa Testi Sonuçları

Türkiye 2003 yılından beri her 3 yılda bir yapılan Pisa sınavlarına giriyor. Uluslar arası arenadaki performansımızı görmek için iyi bir fırsat bu. Ama 2003 yılından beri görülüyor ki performansımızda pek de bir artış olmamış. Artış bir yana neredeyse her sınavda daha da gerilerde yer alıyoruz. Fen, matematik ve okuma anlama olarak 3 ayrı ketegoride yapılan sınavlarda konumumuz genellikle aynı. Son 20 içerisindeyiz. Üstelik OECD ortalamasının da altında kalıyoruz sürekli. Her geçen yıl da bu sınavlara katılan ülke sayısı ciddi manada artıyor. Dünya bu sınava önem veriyor anlayacağınız. Peki Pisa sonuçlarını biraz daha derinlemesine inceleyelim dilerseniz.

Öncelikle Pisa testi sonuçları için suçlanacak son kişiler öğrenciler. Sistem her 2 yılda bir değişirse, saglıklı eğitim alamazlarsa bu sonuçlar çok da sürpriz değil bize göre. Ulusal sınavlarda da öğrenciler çok kötü sonuçlar çıkarıyor. Onbinlerce öğrenci tek bir soruyu dahi doğru yanıtlayamıyor. Burada öğretmenlerin de çok suçu olmadığı kanaatindeyiz. Sorunun eğitim sistemimizde olduğunu düşünüyoruz. Yapboz haline gelen eğitim sistemi ile öğrencilerde uluslar arası arenada başarı beklemek biraz saçma oluyor.

Biz bu tür testlerdeki temel sorunun okuma anlama ile alakalı olduğu düşüncesindeyiz. Çünkü okuma anlama sadece paragraf soruları ile ilintili değil. Fen ve matematik derslerindeki sonuçları da doğrudan etkiliyor. Okuduğunu anlamayan bir öğrenci diğer derslerin sorularını anlamakta da güçlük geçekecektir. Bunun sonucunda neden-sonuç ilişkisi kuramayacak, çıkarım yapamayacak, sonuca gidemeyecektir. Okuma anlama becerisi ilerili yaşlarda da geliştirilebilir fakat elbette ki bu çok daha zor olacaktır. İlkokul 1. Sınıfta, çocuk tam da okumayı öğrendiğinde bu konunun üzerine eğilinirse çok daha faydalı olacaktır öğrenci için. 1. Sınıf okuma anlama çalışmaları ile istenilen sonuca kolayca ulaşılabilir, çocuk diğer derslerindeki başarısını da bu yolla artırabilir.

Tüm bu sebeplerden, Pisa testinde ya da ulusal sınavlarda okuma anlamanın öneminin daha büyük olduğu kanaatindeyiz. Piyasada çokça bulabileceğiniz 1. Sınıf okuma anlama kitapları ile çeşitli alıştırmalar yapabilir, okuma anlama becerilerini istenilen seviyeye getirebilirsiniz çocuğunuz ya da öğrencileriniz için. Üstelik fiyatları da bütçeyi sarsmayacak cinsten.

Kategoriler: Diğer
Etiketler: