10.01.2016 00:43

OLED Ekranlı Bilgisayar Modası Başlıyor!

CES 2016 fuarında tanıtılan OLED ekranlı bilgisayarlar, OLED ekran teknolojisinin geleceğinin parlak olduğunu işaret ediyor. İşte OLED ekranlı bilgisayarlar!

oled ekranlı bilgisayar

Günümüzde yaygın olarak akıllı cihazlarda kullanılmakta olan OLED teknolojisini yavaş yavaş kendini masaüstü platformlarda da göstermeye başladı. CES 2016 fuarında OLED ekranlı bilgisayar modellerini tanıtan markalar yeni bir modanın başlangıcına imzasını attı. Peki OLED nedir, nerelerde kullanılır, avantajları nelerdir?

OLED Nedir?

Organic Light Emiting Diode kelimesinin kısaltılmış hali olan OLED kelimesi dilimize Organik Işık Yayan Diyot olarak geçmiştir. Bu teknoloji günümüzde sıkça kullanılan bir ekran teknolojisidir.

OLED Avantajları Nelerdir?

OLED teknolojisi; düşük güç tüketimi, hafif ve ince tasarımı sayesinde LCD teknolojisinin en büyük alternatiflerinden biridir.

OLED Nerelerde Kullanılır?

LCD teknolojisine kıyasla çok daha hafif olması nedeniyle günümüzde mobil cihazlarda sıklıkla gördüğümüz bu teknoloji yavaş yavaş kendine bilgisayarlarda da yer bulmaya başladı.

HP ve Lenovo’dan OLED Ekranlı Bilgisayar

CES 2016 fuarı kapsamında OLED ekrana sahip 2’si 1 arada hibrit PC modellerini tanıtan HP ve Lenovo, bu pazarda önemli bir avantaja sahip oldular.

Spectre x360 modelinde 13.3 inçlik OLED ekrana yer veren HP, bu sayede piyasada hali hazırda bulunmakta olan hibrit PC modellerine kıyasla Spectre x360 modelinde çok daha ince bir tasarım ve çok daha keskin bir görüntü sunuyor. Lenovo‘nun OLED erkana sahip  ThinkPad X1 Yoga modeli de HP’nin Spectre x360 modeli ile aynı yolda ilerliyor.

CES 2016’da OLED ekran teknolojisine sadece hibrit PC’lerde değil, monitörlerde de yer verildi. Dell tarafından tanıtılan OLED ekrana sahip tam 30 inç boyutundaki ve 1.07 milyon renk sunan UltraSharp 30 Ultra HD 4K isimli model fuarın ilgi çeken ürünleri arasında yer aldı. OLED ekranı ile gözlere hitap eden bu monitör 4.999 dolar fiyatı ile ceplere hitap etmeyi başaramadı.

Çok daha kaliteli bir görüntü deneyimi sunan OLED ekranların LCD teknolojisine kıyasla göze çok daha güzel göründüğü bir gerçek. Fakat oldukça pahalı ve maliyetli bir teknoloji olan bu ekran teknolojisine büyük ekranlı cihazlarda yer verilmesi başarılı bir pazar stratejisi olur mu göreceğiz. Fakat biz şimdilik OLED ekranlı bilgisayarlar için erken olduğu fikrindeyiz.