08.07.2016 23:59

Oyun Konsolları Bilgisayar Dünyasını Bitiriyor!

1947 yıllarından beri üretilen bilgisayar oyunlarının sayısı her geçen gün artmaya devam ederken kullanıcılar artık konsollara merak sarmış durumda.

1947 yıllarından beri bilgisayar oyunları hakkında çalışmalar yapılmış ve ilk temellerde elde edilen başarı ile bilgisayar ve oyun konsollarının önü açılmıştır. Bugün bildiğimiz ilk dijital oyun 1962 yılında  PDP-1 bilgisayar modeli kullanılarak üretilmiştir. Teknolojinin gelişimi ile bilgisayar ve oyun konsollarının boyutu her sene küçülmüş ve şuanda daha gerçekçi oyunlar ile daha işlevsel bilgisayar ile oyun konsolları satılmaya başlandı. Pazar incelendiğinde ise PlayStation ile Xbox satışlarında büyük bir rekabet olduğu görülmektedir.

Konsol Sayısında Artış

PlayStation ve Xbox oyun konsollarını kullanan sayısı her geçen sene artmaya başlarken bilgisayar kullanıcılarının sayısı azalır oldu. Kullanıcılar artık oyunları bilgisayarda klavye ve fare yardımı ile oynamak yerine dev ekran karşısında bir oyun konsolunda oynamak istiyor. İnternet için bilgisayar kullananlar artık tablet ve akıllı telefon gibi cihazlara yönelirken oyun severler konsollar üzerinden oyun oynamaya başladı. PlayStation ve Xbox E3 fuarlarında yaptıkları tanıtımlar ile kendilerine büyük kitleler oluşturmakta ve pazarda iyi satışlar yaparak bilgisayar dünyasını öldürmeye devam etmektedir. Bundan birkaç sene sonrasında oyun crackleri kırılmaz hale geldiğinde bilgisayar oyuncu sayısı neredeyse kalmayacak.