25.06.2016 15:03

Periscope ve Facebook Live’a Yeni Rakip: YouTube!

YouTube, mobil uygulaması üzerinden canlı yayın hizmetini sunmaya başlayacak. İşte YouTube'un mobil uygulaması ile sunacağı canlı yayın hizmetinin özellikleri!

Google’ın sahibi olduğu popüler video paylaşım ağı YouTube, Periscope ve Facebook’a yakında çok büyük bir rakip olmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda YouTube masaüstü sürümü üzerinden yapılabilen canlı yayınlar artık mobile taşınacak. Kullanıcılar, akıllı telefonları ve tabletleri ile de YouTube uygulaması üzerinden canlı yayın yapabilecekler.

YouTube ile Mobilden Canlı Yayın!

YouTube‘un mobil uygulaması ile sunacağı canlı yayın servisini kullanmak isteyen kullanıcılar canlı yayınları için bir tane fotoğraf çekebilecekler. Bu fotoğraflar canlı yayınların yanlarında gözükecek küçük fotoğrafı temsil edecek. Bunun yanı sıra kullanıcılara sohbet özelliğini açıp/kapama seçeneği de sunulacak. Kullanıcılar, sohbeti kapatarak da mobil cihazları üzerinden canlı yayınlar yapabilecekler.

YouTube mobil uygulaması ile gelecek bir diğer özellik ise kullanıcıların yayınlarını genel veya özel olarak belirlediği kitlelere ulaştırabilmesi olacak. Ayrıca kanal abonelerine de canlı yayınlar sırasında bildirim gönderilebilecek. Bu bildirimlerin abonelere gönderilip gönderilmeyeceği de yine kullanıcı tarafından belirlenecek.

YouTube duyurusunu yeni yaptığı mobilden canlı desteği ilk etapta bazı içerik ortakları için kullanıma sunulacak. İlerleyen dönemlerde de bütün YouTube kullanıcıları mobil cihazları üzerinden canlı yayınlar yapabilecekler.