15.12.2016 11:00

Pil Üreticisi Firmalara Ceza Şoku!

Pil üreticilerinden olan Sony, Panasonic ve Sanyo için AB Komisyonu para cezası verdi. İşte Sony, Panasonic ve Sanyo'nun para cezaları ile ilgili detaylar!

Kartel oluşturma gerekçesiyle Avrupa Birliği tarafından para cezasına maruz kalan pil üreticileri Sony, Panasonic ve Sanyo zarar gördü.  Şarj edilebilir lityum iyon pil üreten Sony, Panasonic ve Sanyo firmaları 165 milyon 841 bin Euro ceza ile karşı karşıya…

AB Komisyonuna göre Şirketler Kartel Oluşturdular!

AB Komisyonu tarafından yapılan açıklamada şirketlerin lityum iyon batarya üretiminde kartel oluşturduklarının tespit edildiğine yer verildi. 2004 ile 2007 yılları arasında ortak fiyat belirleyerek önemli verileri paylaşmak yüzünden 165 milyon 841 bin Euro cezaya çarptırılan şirketler AB tekel kurallarına aykırı davranış sergilemiş oluyor.

Sistemin varlığını ortaya çıkaran şirket ise Samsung oldu. Bu nedenle para cezasına çarptırılmaktan kurtulan dev firma Samsung, sürecin ortaya çıkmasında önderlik yaptı. Verilen cezanın 97 milyonluk kısmı Sanyo’ya verilirken, 38 milyonu Panasonic’e ve 29 milyonu da Sony’e verildi.

Şarj edilebilir lityum piller en çok taşınabilir bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar gibi günlük hayatta sıkça karşılaştığımız teknolojiler ile birlikte kullanılıyor. Lityum iyon pillerin en önemli özelliği ise ince tasarımları ve hafif olmaları olarak görülüyor.