15.11.2016 17:19

PNG Dosyalarının Boyutu Nasıl Küçültülür?

Eğer görsel dosyalarınızın boyutunu küçültmek istiyorsanız yazımızda tanıttığımız site ile PNG dosyalarının boyutunu küçültme işlemini kolayca yapabilirsiniz.

png kucultme

PNG, günümüzün en çok kullanılan dosya uzantılarından biridir. PNG uzantısının bu denli yaygın bir dosya uzantısı olmasının en büyük sırrı saydamlık desteği olan bir görsel uzantısı olmasında yatıyor. PNG dosyalarının istediğiniz kısımlarını saydam yapabilirsiniz. Bu sayede hazırladığınız web sayfalarında veya PNG uzantılı görseli kullanacağınız diğer yerlerde daha etkileşimli bir görünüm oluşturabilirsiniz. Fakat PNG dosyalarının acı bir gerçeği var ki o da boyutlarının çok büyük olduğu. Sıkıştırma konusunda JPG dosyaları kadar başarılı olmayan PNG uzantılı dosyaların boyutu hep daha büyük olur. Bununla birlikte daha keskin ve kaliteli bir görüntü sunarlar. Fakat yine de PNG dosyalarının boyutu küçültmek ve sıkıştırmak mümkün.

PNG Dosyalarının Boyutunu Küçültme

png dosyalarinin boyutunu kucultme

JPG dosyalarına kıyasla PNG dosyalarında yapılan sıkıştırmalardan çok daha fazla verim alınmaktadır. PNG dosyalarını sıkıştırmak veya bu dosyalar üzerinde küçültme işlemi yapmak yaptığınız sıkıştırmanın oranına göre görselin kalitesinin ne kadar değişeceğini belirler. Eğer kayıpsız, yani kaliteden ödün vermeden sıkıştırma yapmak isterseniz dosyanızın boyutu çok küçülmeyecektir. Fakat yine de %50’ye kadar kayıpsız sıkıştırma yapmak mümkündür. Sıkıştırma yapacağınız PNG görsellerinizin kalitesinden ödün vermeniz halinde bu sıkıştırma oranı %90’lara kadar çıkabilmektedir.

PNG dosyalarını küçültmek için kullanabileceğiniz birçok site var. TinyPNG bu konudaki en başarılı site diyebiliriz. Yapmanız gereken tek şey resim dosyanızı yüklemek ve otomatik olarak boyutu küçültülen dosyayı indirmek. TinyPNG internet sitesine gidip png küçültme işlemine başlamak için buraya tıklayın. Resim dosyalarını sürükleyerek veya ekrandaki seçme alanına tıklayarak seçip küçültme işlemine başlayabilirsiniz.

Kategoriler: Rehber