30.03.2019 14:40

Python kodlama bilginizi oyunumuz aracılığıyla test edebilirsiniz.

Sanırım pek çoğunuz Flatfy isimli gayrimenkul arama motorunu duymuşsunuzdur. Duymayanlar için de şimdi kısa bir bilgi verelim.

Flatfy, internet üzerinde emlak aramaları yapabilmenize olanak tanıyan bir emlak arama motorudur. Flatfy’ın en önemli özelliği farklı emlak ilan sitelerinde yer alan ilanların tamamını bünyesine barındıran ve kolay bir şekilde emlak ilanı yapmanıza sağlayan bir internet sitesi olmasıdır.

Yalnız bugün sizlere Flatfy’ın pek çokları tarafından bilinmeyen yeni bir uygulamasından bahsetmek istiyoruz: Flatfy-play

Evet, Flatfy bir emlak arama motoru olarak bir oyun geliştirdi. Aslına bakılırsa bu, emlak ilanları ve emlak piyasası ile ilgili bir oyun değil tabi ki.

Flatfy’ın bünyesinde çalıştırdığı IT elemanlarının kalitesini ölçebilmek amacıyla geliştirdiği bir proje olarak başlayan süreç, ilk olarak Flatfy’ın merkezi olan Ukrayna’da uygulandı. Kısa sürede Flatfy yönetiminin tahmin edebileceğinin üstünde bir ilgiye maruz kalan flatfy.com/play, şirketin kendi bünyesinde istihdam etmek istediği kişileri bulması için bir araç olarak kullanılmak amacıyla yapıldı.

Ancak Kiev’de başlayan proje, kısa süre içerisinde Kiev’in en büyük şirketlerinin CTO’ları tarafından dahi ilgi gördü.

Projenin hikayesinden bahsetmeden önce kısaca flatfy.com/play’den bahsedelim.

Flatfy yazılımcılarının tarafından üretilmiş olan flatfy.com/play linkinde yer alan oyunun temel mantığı yazılım üzerinedir. Linki tıkladığınız esnada karşınıza bir kod çıkacaktır. Oyun seviyelere sahiptir ve her seviyeyi atladığınızda yeni ve daha zor bir kod kombinasyonu ile karşılaşacaksınız.

Aslına bakılırsa tamamen teknik bir duruma sahip olan flatfy.com/play linkindeki oyunun yazılım dili son zamanların en popüler dili olan Python’dır.

Aslına bakılırsa bu oyunu Python dilinde bir bulmaca olarak düşünmek mümkündür.

Ancak oyunu ilginç hale getiren Flatfy’ın yazılımcıları tarafından yazılan bu sisteme dışarıdan bir müdahalenin imkansıza yakın olmasıdır.

Oyunda ön uç geliştirme, algoritmalar ve ikili şifrelemeler gibi konuları içinde barındıran 12 farklı kodlama sorusu yer almaktadır.

Şimdi gelelim oyunumuzun hikayesine.

Flatfy.com/play nasıl doğdu?

Flatfy’ın oyunu flatfy.com/play’ın hikayesi, ilk olarak Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bir metro istasyonuna verilen bir reklam ile başladı.

Reklamda amaç bilgisayar ve yazılımcılık ile ilgilenenlerin ama özelde de bilgisayar mühendisliği öğrencilerinin ilgisini çekmekti.

Metrodaki reklamın üzerinde yazılım işi ile ilgilenenlere yönelik “Yazılım yapmaya bir yere giderken de yazılım düşünün.” sloganıyla oyunun ilk sorusu ve daha fazlası için tr.flatfy.com/play linkinin ziyaret edilmesi gerektiği ile ilgili bir ibare koyuldu.

Bunun sonucunda beklenenin oldukça üstünde bir ilgi ile karşılaşıldı. Oyunun linki bugüne kadar 100.000’in üzerinde gösterim ve Flatfy’ın Facebook sayfasında sayısız yorum aldı. Ayrıca bu oyun toplamda 800.000’in üzerinde çözülmeye çalışıldı.

Oyun ile ilgili tutulan istatistiklere göre ise oyuna başlayan 6000 kişiden sadece 1000 tanesi bu oyunu tamamlamayı başardı.

Oyunun hazırlanması toplamda 2 hafta sürdü ve Flatfy’ın Kiev’deki bütün IT departmanı bu iş ile 2 hafta boyunca uğraştı.

Oyun, Ukrayna’da kısa sürede beklenenin üzerinde ilgi gördü. Üzerine pek çok tartışma ve bu oyundaki kodlama mantığını çözme amacıyla pek çok girişim başlatıldı. Aslına bakılırsa oyun amacına ulaşmış görünüyordu.

Oyunun bu kadar ilgi çekmesinin en önemli nedeni ise oyunun içindeki kodlamaların son dönemde en popüler yazılım dili olan Python ile yazılmış olmasıdır. Python ile yazılan bu kodların zorluk düzeyi de oyunun ilerleyen seviyelerinde gittikçe arttığı için yazılım alanında özellikle Python ile ilgilenen veya ilgilenmeyi düşünen kişilerce yoğun merakla karşılandı.

Amazon gibi dünya devi bir platform dahi oyunumuzu sunucularına ekledi.

Oyunu çözmek isteyen ancak bunu başaramayarak oyunun arka planına dahil olup kod enjekte ederek bunu çözmek isteyen pek çok farklı kişi de bu süreç içerisinde sistemimize girmek istedi. Ancak hepsi başarısız oldu. Belki de oyunun bu denli ilgi görmesinin en önemli sebebi de buydu. Zira hack ve hackerlik bilgisayar mühendislerinin ve yazılımcılarının en çok ilgi gösterdiği alandır. Dolayısıyla bu alanda çalışan pek çok kişi bu denli iddiaya sahip olan bir yazılım hacklemek ister. Ama ne yazık ki bunu bugüne kadar başarabilen olmadı.

Bu tarz bir yazılım uygulaması daha önce Google tarafından yapıldı. Ancak Google’ın yapmış olduğu bu uygulamanın en önemli handikapı, muhtemelen bilinçli bir şekilde yapılan ve Google kullanımını arttırmaya yönelik olduğunu düşündüğümüz, oyunun çözümüne internet üzerinden ulaşma ve yazılımcılara oyunun arka planına geçme imkanı tanıyan yönüydü.

Ancak, tr.flatfy.com sitesinde de yayınlanan flatfy.com/game oyunumuzda bu şekilde bir çözümleme yapmak, en azından şu ana kadar, mümkün olmamıştır.

Oyunu tüm 12 seviyesinde de bitirebilen ve en kısa sürede tamamlamayı başaran kişiler, Flatfy’ın Ukrayna ofisine davet edilmektedirler. Burada oyunu yazan ekip ile tanışma şansı bulunabileceği gibi belki de bu ziyaret sonrasında ziyarete giden başarılı yazılımcılara hayatlarını değiştirecek bir fırsat da sunulacaktır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi; aslında Flatfy’ın amacı bu oyunu kullanarak kendi bünyesinde çalışmaları amacıyla yeni mühendisler istihdam etmekti. Bu nedenle, oyunun tüm istatistiklerini takip eden Flatfy ekibi, en hızlı oyunu çözen ve hile veya hack denemesi yapmadan bunu başarabilen kişileri şahsi olarak tanımak istemektedir.

Flatfy nedir?

Aslında yukarıda da kısaca bahsettik. Ancak daha açık bir şekilde anlatmamız gerekirse; 2015 yılında Ukrayna merkezli olarak kurulan ve şu an dünyanın 30 farklı ülkesinde yayın yapan Flatfy platformu henüz oldukça yeni ancak çok etkili bir start-up olarak yola çıkmıştır.

Flatfy, emlak ilanları için piyasada yayın yapan bütün emlak ilan sitelerine tek bir tıkla ulaşma imkânı tanıyan bir internet sitesidir. Flatfy sitesinin sadece Türkiye’de bünyesinde 1189 farklı emlak ilanı sitesinin verileri yer almaktadır.

Aylık 1,3 milyon görüntülenme ve her ay 900 bin yeni ilana sahip olan sitenin bir diğer işlevi de düşük trafiğe sahip olan emlak ilan sitelerine trafik çekmek olarak görülebilir. Zira Flatfy, bu tarz sitelere de çözüm ortaklığı teklif etmektedir.

Bu denli büyük bir platformun yazılım ekibi tarafından yayınlanan oyun sayesinde Ukrayna’yı gezebilir ve hayatınızı tamamen değiştirecek bir teklif ile karşılaşabilirsiniz.

Kategoriler: Diğer
Etiketler: