20.06.2016 23:50

Rolls-Royce’dan Bilim Kurgu Otomobili

Lüks otomobil üretici Rolls-Royce, geliştirdiği yeni modeli ile sürücülere bilim kurgu sahneleri yaşatmayı hedefliyor. İşte yeni Rolls-Royce modeli!

1906 yılında kurulmasının ardından 18 Nisan 1973 tarihinde Rolls-Royce Plc ve Rolls-Royce Motors olarak ikiye ayrılan ve ekonomik hayatı boyunca sınırlı sayıda müşteriye hitap eden Rolls-Royce kullanıcıların beğenisine sürdüğü lüks otomobillerle adından sık sık söz ettirerek başarıyı yakalamıştı. Sürücüsüz otomobil teknolojileri konusunda uzun bir süredir devam eden çalışmaları neticesinde tamamlanan ilk modelini görücüye çıkaran Rolls-Royce tasarımı ile tüm gözleri üzerine çeken ve geleceğe hitap ettiği belirtilen aracının tanıtımını gerçekleştirdi.

Rolls-Royce’dan Fütürist Bir Otomobil Geliyor!

BMW bünyesinde üretim gerçekleştiren Rolls-Royce’un yeni modelinin 103EX olarak piyasa sürüleceği belirtilirken, sürücüsüz otomobil sınıfına giren 103EX modelinin elektrikli motor taşıdığı da belirtildi. Yapay zeka algoritmasının da eklendiği 103EX modelinin Eleanor ismini taşıyan bir asistan ile sürücülere kolaylık sağlayacağı açıklanırken, OLED ekranlarla birlikte Eleanor’un otomobil sürücüsü ile diyalog kurarak bir takım fonksiyonlar yerine getirebileceği ifade edildi. Konum belirleme, yol tarifi, şerit takibi ve harita güncellemesi gibi birçok özelliğini bulunan Eleanor’un sıklıkla güncelleştirilerek geliştirileceği de ifade edildi.

Öte yandan yalnızca 3 yolcu taşıyabileceği belirtilen Rolls-Royce 103EX’in ipek döşemeler ve Madagaskar ahşap yapısına sahip olacağı aktarıldı. 103EX’in hangi tarihte satışa çıkarılacağına ilişkin herhangi bir açıklama kaleme alınmazken, Roll-Royce’un ilk günlerinde olduğu gibi bu modelinin de belirli bir müşteri kesimine hitap edeceği belirtildi.