28.02.2016 18:11

Samsung Galaxy S7 ve Galaxy S6 Karşılaştırması

Samsung Galaxy S7 ve S6 karşılaştırması yazımızda Samsung'un yeni amiral gemisini eski amiral gemisi ile kıyaslayacağız. İşte Galaxy S7 ve S6 karşılaştırması!

samsung-galaxy-s7-galaxy-s6-karsilastirmasi

Samsung, geçtiğimiz günlerde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi 2016 etkinliği kapsamında yeni amiral gemisi modelleri Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge cihazlarını tanıttı. Yani amiral gemilerinin tasarımını serinin önceki cihazı Galaxy S6‘ya kıyasla oldukça geliştiren Samsung kullanıcılardan olumlu geri dönüşler almayı başardı. Yakında zamanda ülkemizde satışa çıkacak olan Galaxy S7‘nin raflardaki yerini alması ile serinin önceki cihazı Galaxy S6’nın fiyatı ucuzlayacak ve akıllı telefon satın almak isteyen kullanıcılar için bu büyük bir fırsat olacak. Bu fırsattan yararlanmak isteyen kullanıcıların ilk olarak Samsung Galaxy S7 ve Galaxy S6 karşılaştırması yazımızı okumalarını tavsiye ediyoruz. Sözü daha fazla uzatmadan iki cihaz arasındaki farkları ve benzerlikleri inceleyelim.

Galaxy S6 ve Galaxy S7 Karşılaştırma

Tasarım
samsung galaxy s6

Samsung, yeni amiral gemisi Galaxy S7 modelinde serinin önceki cihazı Galaxy S6‘da gördüğümüz metal ve cam karışımı tasarımını devam ettiriyor ve bu birleşimden oldukça şık bir görünüm ortaya çıkıyor.

Samsung, Galaxy S6‘nın arka tarafında düz bir yüzeye yer verirken, yeni amiral gemisinde daha önce Note 5‘de gördüğümüz kavisli bir arka yüzeye yer vermiş. Bu detay Galaxy S7‘yi çok daha elde tutulabilir bir cihaz yapıyor.

Vücut
galaxy s7 galaxy s7 edge

Cihazların boyutları ise hemen hemen biri ile aynı. Galaxy S7, 142.4 mm dikey uzunluk 69.6 mm yatay uzunluk 7.9 mm kalınlığa sahip iken küçük kardeşi Galaxy S6, 143.4 mm dikey uzunluk  70.5 mm yatay uzunluk 6.8 mm kalınlığa sahip. Bu değerler göz önünde bulundurulduğu zaman Galaxy S7‘nin küçük kardeşi Galaxy S6‘ya göre daha kalın olduğu söylenebilir.

Galaxy S7 ağırlık konusunda Galaxy S6‘ya göre daha ağır. Galaxy S6, 138 gram ağırlığa sahipken Galaxy S7, 152 gram ağırlığa sahip.

Hafıza

Galaxy S6, 32/64/128 GB hafıza desteği sunarken microSD kart yuvası bulundurmuyor. Galaxy S7 ise 32/64 GB hafıza desteği sunuyor ve microSD kart yuvası sayesinde bu hafıza 200 GB kadar arttırılabiliyor.

Kamera

Galaxy S6, 16 megapiksel kamera ile gelirken Galaxy S7‘de bu değer 12 megapiksele gerilemiş. Bunun dışında her iki cihazın kamerası da coğrafi etiketleme, dokunma ile odaklama, yüz algılama, otomatik HDR ve panorama özelliklerini destekliyor. Bunlar haricinde her iki cihazda da 5 megapiksel ön kameraya yer verilmiş.

Teknik Özellikler

Galaxy S6 ve Galaxy S7 karşılaştırması yazımıza her iki cihaz arasındaki teknik özelliklerin karşılaştırması ile devam ediyoruz. İlk olarak cihazlarda yer alan RAM miktarından bahsetmek istiyoruz.

Galaxy S6, 3 GB RAM miktarına sahipken Galaxy S7‘de bu değer 1 GB artarak 4 GB değerine yükseliyor.

Galaxy S6, Exynos 7420 Octa yongası ile son kullanıcılara sunulmuştu. Galaxy S7 ise çok daha güçlü bir yonga olan Exynos 8890 Octa yongası ile raflardaki yerini alacak.

Galaxy S6‘da dört çekirde 1.5 GHz hızında çalışan Cortex-A53 ve dört çekirdek 2.1.0 GHz hızında çalışan Cortex-A57 işlemciye verilirken Galaxy S7‘de  2.3 GHz yüksek hızda çalışan dört çekirdekli Cortex-A53 ve 1.6 GHz düşük hızda çalışan dört çekirdekli Cortex-A53 işlemciye yer veriliyor.

Galaxy S6‘nın grafik çekirdeğinde Mali-T760 yatıyor. Galaxy S7 ise grafik işleme gücünü Mali-T880 çekirdeğinden alacak.

Önemli bir detay olarak bahsetmemiz gerekir ki her iki cihazda da parmak izi okuyucusu bulunuyor.

Son olarak bataryalardan bahsederek yazımızı bitirmek istiyoruz. Galaxy S6‘da 2550 mAh batarya bulunurken, Galaxy S7‘de 3000 mAh batarya yer almaktadır.

Kategoriler: Teknoloji Haberleri