18.12.2016 08:00

Sanal Korsanlar Akbank Hesaplarını Ele Geçirdi

Akbank’tan milyonlarca dolar çalındı. Adı bilinmeyen bir hacker grubunun dünya genelinde düzenledikleri siber saldırılardan Akbank’ta nasibini aldı.

Çalınan milyonlarca dolara rağmen saldırıların hala sürüyor olması bankacılık güvenlik sistemlerinin açıklarının olduğunu da net bir şekilde ortaya koydu. 8 Aralık’ta Akbank hesaplarına sızan siber korsanlar, yüklü miktarda bir parayı çekerek kendi hesaplarına geçirdi. Bu işlem sonucunda yaşanan kaybın 4 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Paraların sigortalı olması sebebiyle sorun, hesabı olan kullanıcıları ilgilendirmiyor.

Hackerların Atakları Bütün Dünyada Görülüyor!

8 Aralık tarihinde gerçekleştirilen saldırının borsaya bildirilmesi ile birlikte skandal ortaya çıktı. Haber ajanslarına düşen bilgilere göre adı henüz bilinmeyen hacker grubu ataklarını tüm dünyaya karşı sürdürüyor. Aynı grup Nisan ayında da Bangladeş Merkez Bankası’nı ele geçirmişti.

Swift sistemini kullanan 11 bin kurum, dünya para transferi için önemli bir rol oynuyor. Yüksek güvenlikli sistemleri ile bilinen Swift, hackerlar tarafından belli dönemlerde etkisiz hale getirilebiliyor. Bu durum dünya üzerinde kullanılan sistemlerin güvenliği hakkında soru işaretlerinin oluşmasına neden oluyor.