Sefa Doğanay ile Yılın Son Röportajını Yaptık!

Türkiye’nin 2011 yılında Yetenek Sizsiniz Türkiye isimli televizyon programıyla tanıdığı ve o günden bu güne kendini sürekli geliştiren, insanların yüzünde bir tebessüm oluşturmaya çalışan bir isim Sefa Doğanay. Sefa Doğanay, Yetenek Sizsiniz Türkiye’den sonraki bu süreçte sosyal medyayı da sıkça kullanıyor ve takipçileriyle de iyi bir ilişki kurmayı başarıyor.

Bizler de sosyal medyayı bu kadar sık ve yerinde kullanan Sefa Doğanay ile güzel bir röportaj yaptık. Sefa Doğanay ile yaptığımız bu röportajımızda; sosyal medya, teknoloji ve eğitim konularında sorduğumuz sorulara yanıtlar aradık.

İşte Sefa Doğanay Röportajımız!

sefa_doganay_mehmet_emin_yildirim

Sosyal medyayı çok sık kullanan ünlülerden birisiniz. Sosyal medyayı bu kadar sık kullanmanızın nedeni nedir?

-Sosyal medya son dönemde öyle bir hale geldiki insanlar tarafından en çok kullanılan medya iletişim aracı televizyonken artık bu sosyal medyaya Twitter’a, Instagram’a vs. döndü. Dolayısıyla bu mecraların takipçileri, takipçi sayısı, hayran kitlesinin de çoğunun sosyal medyayı kullanıyor olması benim de o insanlara yaptığım yenilikleri, çıkmış olduğum turneleri, yapmış olduğum gösterileri, katılmış olduğum televizyon programlarını yani mesleğim adına, sanatım adına yer aldığım her türlü mecrayı sunma gibi bir imkan sunuyor. Bu yüzden sosyal medyayı sık bir şekilde kullanıyorum.

 

Peki en çok Twitter’ı mı Instagram’ı mı kullanıyorsunuz?

-Twitter’ı da Instagramı da sıkça kullanıyorum. Ama bir yüzdelik sayı vermem gerekirse %65 Instagram, %35 Twitter kullanıyorum.

 

Instagram’da tiplemeleriniz var. En reveçta olanı da Neriman Abla bununla ilgili bir şeyler söylemek ister misiniz?

-Evet. Altın Günlerine musallat olan Neriman Abla diye bir tiplememiz var. Annelerimizin altın günlerine katılan yani güne misafir edilmeyen ama kendini dahil ettiren teyzelerimiz, komşu teyzelerimiz var. Neriman Abla; birinin halasıdır, birinin ablasıdır, birinin teyzesidir yani herkesin kendinden bir şeyler bulabildiği bir karakter. O yüzden çok sevildi. Videoları 10 bin, 20 bin beğenilere ulaştı. Fan sayfaları açıldı, fanları oluştu. Bu beni çok mutlu etti. Bu yüzden de bu karakterin devamlılığını da belki bir sinema filmiyle, belki bir reklam filmiyle sağlayabilir, karakteri büyütebiliriz diye düşünüyorum. Neriman Abla dışında da Instagram’da yapmış olduğum birçok tipleme var. Normalde sahneye çıkıyorum stand-up yapıyorum. Stand-up’larımda da taklidim dışında bu tip tiplemeleri kullanıyorum. Stand-up’larım da 20 dakika taklit, ünlü karakterler geri kalan 1 saat, 1 saat 20 dakika gibi bir süreyi ise stand-up, günlük hayattan hikayeler şeklinde anlatarak geçiyor. Dolayısıyla ayrı bir tat ayrı bir renk olmuş oluyor.

 

Vine kullanıyor musunuz? Vine ile ilgili düşünceleriniz neler?

-Vine’ım da var. Instagram’daki yüklemiş olduğum videoların 6 saniyelik versiyonlarının birçoğunu da Vine’da paylaşıyorum. Vine’ın da kendine göre güzel bir kitlesi var. Mümkün olduğunca sosyal medya aracılığıyla ulaşabildiğim, sesimi duyurabildiğim herkese ulaşmaya çalışıyorum. Çünkü, yaptığım iş özel bir proje olmadığı sürece çok fazla televizyonda olmayı kaldıran bir iş değil. Sahnede, seyirciyle canlı olarak olup biten bir olay olduğu için Stand-up’da, televizyondan çok farklı bir olay var. Televizyon programı, talk show olmadığı sürece yaptığım işin özünde tiyatral bir oyun var. Stand-up seyirci ve sahnede olan tek kişinin arasında geçen, olup ve biten kapalı organizasyondur. O yüzden bunun olması, aynı zamanda buradaki olan şeylerin bizi merak eden insanların, çok fazla televizyonda olmadığımız zamanlarda neler yaptığımızı, ne tür faaliyetlerde bulunduğumuzu göstermiş oluyor. İçeriği ile alakalı da bir nebze bilgi vermiş oluyor. Zaten benim kendi sitemde var sefadoganay.com ve Resmi Youtube Kanalım var Sefa DoğanayTUBE diye orada da aynı zamanda Instagram’da koyduğum videoları, kapalı alanlarda yaptığım gösterilerinde montajlanmış videoların kısa kısa hallerine de YouTube kanalından seyredebiliyorlar.

 

Takipçilerinizle sık sık etkileşim içerisinde oluyor musunuz?

-Tabii ki. Yani çok fazla yorum geliyor. Bir videonun altına 3 bin, 4 bin yorum geldiği oluyor. Hepsini elimden geldiğince okumaya çalışıyorum. Mümkün olduğunca cevap da vermeye çalışıyorum. Ama şöyle de bir durum var cevap verdiğinizde, diğer cevap veremediğiniz takipçileriniz kırılabiliyor. O yüzden mümkün olduğunca herkese cevap vermeye çalışıyorum ya da hiç kimseye yetişemiyorum. Çünkü hiç kimse kırılmasın istiyorum. O videoda gerçekten eğlenen ve videonun altına birbirini etiketleyen insanların o havayı kendi içlerinde yaşamasını ve o ambiansın bozulmasını istemiyorum açıkçası.

 

Sosyal medya daha çok mobil üzerinden mi kullanıyorsunuz?

-Evet mobil üzerinden kullanıyorum.

 

Peki kullandığınız mobil platform nedir? Android mi iOS mi?

-iOS 9 kullanıyorum.

 

Peki akıllı telefonunuzu bilgisayar gibi kullanabiliyor musunuz? Mesela iOS’in arayüzü basit olduğu için günlük internet işlerinde kullanabiliyor ve insanlarda bu yüzden tercih ediyor. Word, excel gibi işlevleri olan uygulamaları da cihazınızda kullanıyor musunuz? Android’li cihazlara yöneldiğiniz oluyor mu?

-Kesinlikle kullanıyorum. Herhangi bir mail yazmam, yetiştirmem gerekiyorsa ya da aklıma o an bir hikaye yaşamışımdır, bir anı yaşamışımdır ve sahnede anlatmayı düşünüyorum mesela o hikayenin temelini oluşturan birkaç anektot, durum vardır. Hemen böyle bir durumda açıyorum Word’ü, orada ufaktan skecini ya da hikayesini yazıyorum bir şeyler karalıyorum daha sonra kendimce temize çekiyorum. Bu benim için çok önemli bir avantaj. Olanı olduğu anda yazmak dışında, hemen ses kaydı alarak mesela bir adamla tanıştım, bir karakterle tanıştım onun o an kılığına bürünüp, onun ruhuna bürünüp onun gibi bir ses kaydı yaparak da o hikayeyi daha canlı tutabiliyorum.

 

Turneler yapıyorsunuz. Doğu’da bir şehre daha önce gittiniz mi? Böyle bir imkanınız oldu mu?

-2016’nın 2.yarısından sonra bir Doğu Anadolu turnesi yapmayı düşünüyorum. Ama şu anda netleşmiş bir şey yok. Türkiye’nin dört bir yanına gidiyorum. Birçok yere gittim. Mardin’e gittim mesela.

 

Oralarda size karşı olan ilgi nasıl oluyor?

-Çok güzel. Türkiye’nin neresine gidersek gidelim, seyirici bizi hiç yalnız bırakmadı. O yüzden vatanımın her metrekaresindeki her insanın yüzünde tebessüm oluşturabilmek için elimden ne geliyorsa, nereye gidebiliyorsam kar kış yaz bahar demeden gideceğim.

 

Taklitte çok iyi noktalara geldiniz. Özellikle Yavuz Seçkin ile kıyaslanıyordunuz. Hatta şu anda da sosyal medyada daha popüler bir durumdasınız, daha çok konuşuluyorsunuz. Yavuz Seçkin ile tanışma fırsatınız oldu mu? Bu konuyla ilgili düşünceleriniz neler?

-Tanışıyoruz. Kendisinin zaten yarışmada ilk çıktığım dönemlerde filan bana hep desteği olmuştur, sağolsun. Kendisinden fikir, akıl da almışlığım vardır. Bu işte parmakla gösterilecek kadar az kişi varsa bir tanesi de Yavuz Seçkin’dir kendisi üstattır, her zaman… Cem Yılmaz benim idolümdür, Ata Demirer keza biraz daha tarz olarak yakınızdır kendisiyle. Çok beğeniyorum, yarışma döneminde de atmış olduğu Tweet’lerle vs. desteğini her zaman gösterdi sağolsun. Bu sektör içerisinde çok azdır birbirini destekleyen insanlar. Ben birçok ustamın desteğini samimi bir şekilde hissettim o yüzden hepsine teşekkür ederim.

 

Yakınlarda televizyon programı düşünceniz var mı?

-Şu an için yılbaşı gecesi NTV’deyim. NTV’de güzel bir yılbaşı programı çektik. Ayrıca orada bu Instagram’da yaptığım ünlü olmayan, kendi yazdığım tiplemelerden de skeçler oynadım. Dolaysıyla hem şarkılar söyledik, hem skeçler yaptık çok güzel bir çekim oldu. İnşallah seyrederseniz sizde görürsünüz.

 

Son olarak Marmara Üniversitesi’nde İşletme Bölümü’nü okuyorsunuz. Kaçıncı sınıfsınız?

-Marmara Üniversitesi’nde 5.yılım. Tabi turne vs. derken iş, güç dolaysıyla okulu biraz aksatmışlığım oldu. Fakat hani okulun uzaması sınavlara girip de zayıf not almam değil, sınavlara hiç girememem. Yani mesela sınav dönemi turneye denk geliyor ve dolayısıyla ben, şehir dışında ya da yurtdışında olduğum için sınavlara giremiyorum ve okulda aksıyor. Niyetim bu sene bitirmek inşallah. Bu süreçte mümkün olduğunca okuluma da ağırlık vermeye çalışıyorum.

BENZER HABERLER

7 YORUMLAR

  1. Çok yetenekli bir insan sefa doğanay. Yetenek sizsiniz’deyken izlemiştim ve çok sevmiştim. Çok güzel taklitler yapabiliyor. Bence başarısının hakkını veren bir insan. Güzel röportaj olmuş.

  2. enerjisi çok yüksek birisi buda yaptığı işe yansıyor işini severek yaptığı çok belli kaliteli espirileri var ama genede cem yılmazı tek geçerim.

  3. Sefa Doğanay’ı pek televizyonlarda göremiyoruz. Acaba yeni proje arayışındamı. Severek izlediğim komik oyuncu. İki defa canlı izleme fırsatım oldu. Sık sık programlarda görmek istiyoruz.

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

HABER AKIŞI

Editor Picks