01.07.2017 12:52

Şok Haber iPhone jailbreak Dönemi Son Buldu

jailbreak için şok bir açıklama geldi. jailbreak bekleyenleri üzecek haber ne? Yeni jailbreak sürümleri ne zaman yayına girecek. Konu hakkında tüm detaylar.

iPhone kullanıcılarının yakından takip ettiği jailbreak, iOS işletim sisteminin içe kapanık yapısını açan ve kullanıcıların uygulamaları daha rahat yüklemesini sağlayan bir işlem olarak bir hayli ilgi görüyor. Her iOS sürümü için farklı farklı jailbreak serilerinin kullanıldığını da biliyoruz. Fakat tabi ki Apple, bu duruma sıcak bakmıyor ve kullanıcıların jailbreak yapmalarını engellemek için birçok adım atıyor. Bu adımların son dönemde işe yaramaya başladığını gördük.

Özellikle iOS 10 sonrasında yeni jailbreak gelmiyor. 1 yılı aşkın bir süredir yeni sürümün gelmemiş olması zaten kafaları karıştıran bir nokta olarak dikkat çekmeye başladı. Yeni sürüm gelecek mi derken ilginç bir haber geldi. Beklendiği gibi bu alanda öncü isimlerin yaptıkları açıklamalarla beraber artık bu dönemin bittiği açıklandı. Peki neden?

jailbreak

Neden Yeni jailbreak Gelmiyor?

Bu alanda en ünlü isimlerden biri olan Jay Freeman konu hakkında açıklamalar yaptı. Ünlü geliştiricinin yaptığı açıklamada neden yeni sürümlerin gelmediğini net bir şekilde anlıyoruz. Freeman yeni sürümlerin gelmemesinin ana nedenini Apple olarak gösteriliyor. Apple bir yandan iOS işletim sistemini güçlendirirken bir yandan da geliştiricileri kendisine çalışmaya yöneltiyor. Yani yapılan açıklamalara göre açık bulmak artık çok zor.

Buna karşın açık bulduğunuzda da Apple’a başvurmak daha mantıklı bir çözüm. Çünkü Apple milyonlarda dolara kadar ödül verebiliyor. Sadece bununla sınırlı da değil. Jailbreak yapıldığında artık ciddi derece de güvenlik açıklarının oluştuğu belirtiliyor. Bu nedenle de kullanıcıların bundan sonra hiçbir jailbreak sürümünü yüklememeleri gerektiği de belirtiliyor. Daha önce Todesco’nun da bu alandan çekildiğinin açıklanmasıyla beraber artık jailbreak döneminin kesin olarak bittiği belirtiliyor. Bir nevi Apple istediğini aldı.

Etiketler: