02.04.2016 12:00

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Sosyal medya hızla gelişiyor. Peki sosyal medya sektöründe çalışmak için sosyal medya uzmanı nasıl olunur? İşte sosyal medya uzmanlığı ile ilgili detaylar!

Çok değil sadece 5 – 6 sene önce kreatif ajansların yerlerini yavaş yavaş dijital ajanslara bıraktığı söylentileri yayılmış ve bu konu üzerindeki tartışmaların temelleri atılmıştı. Günümüzde ise dijital dünyanın alt konularından biri olan sosyal medya büyük önem kazanmıştır. Hatta bu durum öyle boyutlar kazanmıştır ki sosyal medya hizmetleri eğitimi üzerine çalışmalar yürütülmekte ve bilişimciler sosyal medya uzmanı olmak için kurs ve sertifika imkanlarından yararlanmaktadır.

Sosyal Medyanın Önemi

Teknoloji alanındaki gelişmeler insanlar arasındaki sosyal alanlara etki ettiği kadar şirketlerin ve markaların iletişim ve pazarlama stratejilerinde de değişmelere yol açtı. Bu konuda sosyal medyanın önemi yadsınamaz bir gerçek. Kurum ve kuruluşlar her geçen gün pek çok alanda etkisini artırmaya devam eden sanal dünyada Facebook, Twitter, Youtube ve Instagram gibi mecraların aracılığıyla yarattıkları alanlarda tanıtımını yapmakta ve kendilerine ilgi gösteren hakim kitleyi belirleyerek üretimlerini şekillendirmektedir. Günümüzde sanal dünyanın yeni sahibi olan bu aplikasyonların değerleri milyon dolarları aşmaktadır.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

sosyal-medya-uzmani-nasil-olunur

Peki sosyal medya ile birlikte ortaya çıkan bir meslek olan sosyal medya uzmanı ne iş yapar? Sosyal medya uzmanın başlıca görevleri sosyal medya araçlarını etkili bir şekilde kullanarak marka ve topluluk yönetmeyi, reklam ve pazarlama stratejileri geliştirmektir. Ayrıca sosyal medya uzmanının bir diğer görevi sosyal medyada kriz yönetimini öğreterek müşteri taleplerini eksiksiz şekilde karşılamayı öğretmektir.  Yani kısaca bir markanın sosyal mecralardaki iletişimini yürüten kişi denildiğinde aklımıza sosyal medya uzmanı gelmelidir.

Kategoriler: Rehber