12.06.2016 00:34

Sürücüsüz Arabalar Geliyor!

Küresel çapta çalışmaları ile ön plana çıkan IHS şirketi, dünya üzerinde 2035 yılı itibari ile 76 milyon sürücüsüz aktif araç olacağını belirtti.

Küresel çapta analizleri, değerlendirmeleri ve faaliyetleri ile dikkat çeken oluşumlardan biri olan Uluslararası Enformasyon, Analiz ve Danışmanlık Şirketi (IHS) dünya üzerinde, bulunduğumuz tarihten 2035 yılına kadar ki süreçte 76 milyon sürücüsüz arabanın aktif olarak yollarda olacağını belirtti. IHS’nin iddiası bu kadarlarda sınırlı değil, IHS mühendisleri 2023 yılı itibari ile dünya üzerinde 21 milyon sürücüsüz arabanın satılacağının altını çiziyorlar.

Sürücüsüz Arabaları Çin mi Üretecek?

Uluslararası Enformasyon, Analiz ve Danışmanlık Şirketi (IHS)’ya göre sürücüsüz arabaların Çin’de üretileceği yönünde çıkan iddialar gerçeği yansıtmıyor aksine IHS yetkilileri bu tür araçların Çin’e geç bir giriş yapacağını ifade ediyorlar. Fakat durum Japonya için aynı değil IHS sürücüsüz araba üretimi noktasında Japonya’nın inanılmaz bir atak gerçekleştireceğini belirtirken, ülkenin teknoloji ve uzay sanayisine yaptığı yatırımlara dikkat çekiyor.

Diğer taraftan gündeme bomba gibi düşen bir iddia ise silikon vadisinde kulaktan kulağa yayılmaya devam ediyor buna göre, Yazılım devi Google’ın sürücüsüz araba üretimi noktasında İtalyan markası Fiat ile anlaşmasına karşılık Apple’dan tek başına bir karşı hamle yapması bekleniyor.