18.06.2016 14:00

Sürücüsüz Minibüs Olli Geliyor!

Sürücüsüz otomobiller gündemdeki yerini korurken IBM ve Local Motors sürpriz yaparak sürücüsüz minibüs geliştirdiklerini aktardı. İşte sürücüsüz minibüs Olli!

Küresel anlamda gelişen teknoloji insanın hayatının birçok alanında kolaylıklar ve yenilikler getirmeye devam ediyor. Sağlık alanından, spor alanına kadar birçok sektörde kendini gösteren teknoloji, otomobil sektöründe de yeni bir çağı başlatmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda gündeme sürekli olarak gelen Google ile Ford’un oluşturduğu konsorsiyumun parçası Tesla, ilk sürücüsüz otomobil olarak sektöre giriş yapmayı hedeflerken IBM ve Local Motors’dan da bu konuda bir açıklama geldi. Buna göre IBM ve Local Motors tarafından elektrik ile çalışan sürücüsüz minibüs üretiliyor ve adı da Olli!

IBM ve Local Motors’dan Sürücüsüz Minibüs: Olli

IBM bilişim sektöründe ki en büyük şirketin kendilerinin olduğunu gösterircesine Local Motors ile anlaşma yapıp bir nevi Google’a göndermede bulundu ve açıkladı “Sürücüsüz minibüs üreteceğiz”. IBM’in CEO’su Samuel J. Palmisano Olli’de Watson yazılımının kullanılacağını söylerken, 30 farklı LIDAR sensörlerininde Olli’ye entegre edileceğini belirtti. Olli’nin tek numarası da bu değil öyle ki, tek bir mobil uygulama üzerinden insanlar sürücüsüz minibüs Olli’yi bulunduğu konuma çağırabilecek ve istediği yere yönlendirebilecek.