02.09.2021 22:01

Taşlama Tezgahı Nedir?

Taşlama, imalatın son işlemidir. İmal edilen şeyin üzerindeki pürüzleri yok edip son haline getirmek için uygulanır. Yani aşındırıcı kullanılarak parça üzerinde kazıma yöntemiyle talaş kaldırma işlemi yapılır. İmalat esnasında oluşan çıkıntı ve diğer hatalar taşlama tezgahı aracı

Taşlama, imalatın son işlemidir. İmal edilen şeyin üzerindeki pürüzleri yok edip son haline getirmek için uygulanır. Yani aşındırıcı kullanılarak parça üzerinde kazıma yöntemiyle talaş kaldırma işlemi yapılır. İmalat esnasında oluşan çıkıntı ve diğer hatalar taşlama tezgahı aracılığıyla kusursuz bir hale getirilir.

Taşlama işleminde, ürün son halini alacağı için oldukça dikkatli yapılmalıdır. Bu işlem sert ve aşındırıcı taneler içeren zımpara taşı ile yapılır. Talaş kaldırma işlemi yapılırken zımpara taşı çok hızlı bir şekilde döner. Zımparalanacak olan ürün ve zımpara taşı arasında sürtünmenin sonucu olarak, taşlama işlemi meydana gelir.

Taşlama Tezgahı Avantajları

Eski zamanlarda talaş kaldırma işi aşındırıcı taşlar aracılığıyla yapılırdı. Fakat bu hem iş kalitesinin düşük olmasına hem de yavaş ilerlemesine sebep oluyordu. Taşlama tezgahı çeşitlerinin gelişmesi ile çok büyük bir ilerleme kaydedilmiş oldu. Günümüzde birçok hassasiyet gerektiren parçaların işlenmesi bu tezgahlar ile kolayca yapılmaktadır. Tezgahlardan önce jet motorları ve yüksek basınçlı otomobil motorları gibi hassas malzemeleri taşlamak çok zor hatta imkansızdır. Bu tezgahların varlığı sektör için büyük avantajlar sağlamıştır. İşte o avantajlar;

Büyük ve ağır ürünlerde taşlama kolaylığı vermiştir.

Taşlanan kısımların yüzey kalitesini artırmıştır.

Oldukça sert olan pürüzlü yüzeylerin, talaş kaldırma işlemini kolaylaştırmıştır.

Yüksek talaş hacmi sağlamıştır.

Hassas ölçü ayarlama kolaylığı oluşturmuştur.

Taşlama Tezgahı Çeşitleri

Talaş kaldırma işleminde faklı taşlama ve tezgah çeşitleri kullanılmaktadır. Taşlama tezgahı çeşitleri hizmet yelpazesini geliştirmekte oldukça etkili olmuştur. Dört faklı tezgah çeşidi vardır;

Düzlem (satıh) taşlama tezgahları: Bu tezgahlar işlenecek olan parçanın düzlem yüzeylerini taşlamak için kullanılır. Yatay ve düşey milli olabilir.

Puntasız taşlama tezgahları: İşlenecek olan parça bir yere bağlanmadan, iki taş arasından geçirilerek taşlanır.

CNC taşlama tezgahları: Bu tezgahlarda otomatik bileme sistemi mevcuttur. Yine düzlem yüzeylerde kullanılır.

Silindirik taşlama tezgahları: işlenecek ürünün iç ve dış yüzeylerini taşlamada kullanılır. Parçayı silindirik veya konik olarak taşlar. Silindirik taşlama, özel delik taşlama aparatıyla yapılır.

Görüldüğü üzere taşlama tezgahları farklı özellikleri kapsayabilecek bir düzeyde farklı özellikleri de içine alacak şekilde üretilmektedir. Siz de bu ürünleri incelemek isterseniz, https://www.sanayiden.com/taslama-tezgahi internet sitesiniz ziyaret edebilirsiniz.

Kategoriler: Diğer
Etiketler: