29.05.2017 19:44

Teknolojide Son Nokta Dijital Mezar Taşı

Sonunda bu da oldu Dijital Mezar Taşı teknolojisi kullanılmaya başladı. Şaşkınlık yaratan Dijital Mezar Taşı sistemi nasıl çalışıyor? İşte detaylar.

Teknoloji dünyasında gelişim çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Akıllı telefonlar, akıllı televizyonlar, akıllı ev aletleri, akıllı beyaz eşyalar gibi daha satırlarca uzatabileceğimiz yeni teknoloji ürünleriyle beraber gündelik hayatta değişmeye başladı. Öyle ki artık teknolojinin etki etmediği alan yok. Bu durumun son örneği ise Slovenya’dan geldi. Maribor şehrinde ortaya çıkan yeni teknoloji dijital mezar taşı. İlk bakışta kulağa inanması güç gibi gelse de dijital mezar taşının kullanılmaya başlaması da şaşkınlık yarattı.

Dijital Mezar Taşı Bir İlk Değil

Dijital mezar taşı tam anlamıyla son teknoloji ile oluşturulmuş durumda. Şu an kullanımda olan ve birçok mezarda kendisine yer bulan yeni teknolojide dışarıdan bakıldığında büyük bir değişiklik göze çarpmıyor. Fakat mezar taşının önüne geldiğinizde son teknoloji ile üretilen dijital mezar taşı harekete geçiyor ve 48 inçlik ekran interaktif bir ekrana dönüşüyor. Bu sayede kişi hakkında anı hatıratı görüntülenebiliyor.

dijital mezar taşı

Görseller, yaşam hikayesi gibi birçok bilginin görüntülenebildiği dijital mezar taşı kullanıma göre de özelleştirilebiliyor. 48 inçlik ekranın sensörlerinin devreye girmemesi durumunda ise standart bir mezar taşında bulunan bilgiler yansıtılıyor. Maribor Üniversitesinde geliştirilmeye devam ettiği belirtilen dijital mezar taşı için açıklanan ücret ise 3000 dolar. Dijital mezar taşı dünya genelinde kullanılan bir teknoloji mi olacak bilinmez ama dijital mezar taşı gibi bir sistemin bile ortaya çıkması teknolojinin ne boyutlara geldiğinin de göstergesi.