28.06.2016 16:39

Telefon ve Bilgisayarlara Zam Geliyor!

TRT bandrol ücreti kapsamında telefonlar ve bilgisayarlar için zam gelecek! Peki telefonlara ve bilgisayarlara ne kadar zam gelecek? İşte zamlar ve detaylar!

TRT uzun yıllardır radyo ve televizyon alıcısı bulunan cihazlar için bandrol ücreti uygulamasını gerçekleştiriyordu. Ancak artık bu ücretin kapsamı Bakanlar Kurulu’nda alınan karar ile birlikte biraz daha genişletildi. Yeni kapsama göre artık radyo ve televizyon yayını izlenebilen bütün cihazlar için bandrol ücreti uygulanacak. Bu durumda televizyon ve radyolara ek olarak, bilgisayarlar, tabletler, telefonlar yani internet üzerinden televizyon ve radyo izlenmesine imkan sağlayan cihazlar için de bandrol ücreti alınacak.

Telefon ve Bilgisayarlara Ne Kadar Zam Gelecek?

TRT bandrol ücreti daha önce dahili alıcıya telefonlar için zaten alınıyordu. Ancak bandrol ücretinin kapsamının genişletilmesiyle birlikte bu ücrete de zam geldi. Eskiden dahili alıcısı olan telefonlardan yüzde 6 oranında alınan TRT bandrol ücreti artık yüzde 7‘ye yükseldi.

Yeni kapsam ile birlikte dahili alıcısı olmayan ancak internet üzerinden radyo ve televizyon yayınlarını izleyebilen telefonlar için ise yüzde 6 oranında TRT bandrol ücreti alınması kararlaştırıldı.

TRT bandrol ücreti daha önce bilgisayarlar ve tabletler için uygulanmıyordu. Ancak artık bilgisayarlar ve tabletler de TRT bandrol ücreti kapsamına girdiler. Bilgisayar ve tabletlerde dahili alıcı olsa da olmasa da uygulanacak TRT bandrol ücretinin oranı ise yüzde 3 olarak belirlendi.

TRT bandrol ücreti ile birlikte artış oranları ile doğru orantılı bir şekilde telefonların, tabletlerin ve bilgisayarların fiyatları da zamlı bir şekilde güncellenecek. Ancak ithalatçı firmalar Bakanlar Kurulu kararının ardından Ankara ile temasa geçtiler. Eğer temaslar sonucunda bir değişiklik olmazsa çok yakında zamlı fiyatlar bizleri bekliyor.