25.06.2016 15:46

Tend.ai Sayesinde Robotlar Öğrenebilecek!

Teknoloji ilerledikçe üretilen robotların işlevi de artıyor. Yaşanan son gelişmelere göre artık robotlar Tend.ai sayesinde eğitilebilecek.

Teknolojinin hızla gelişmesiyle uzun zamandır robotlar hayatımıza girmiş bulunuyor. Robotlar hayatımıza girdiğinden beri insanlarla güvenli bir şekilde çalışabilmeleri için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bunlardan en meşhur olanı Rethink Robotics Baxter firmasının yaptığı çalışmalar. Robotların öğrenmesi konusunda yapılan çalışmalar sadece Rethink Robotics ile sınırlı değil. Tend.ai firması sayesinde de robotlara ne yapmaları gerektiği öğretilebiliyor.

baxter-robot-firmasi

Rethink Robotics’ Baxter firmasının tasarlamış olduğu robot.

Tend.ai Sayesinde Robotlar Nasıl Eğitiliyor ?

Öncelikle robota bir şeyler öğretebilmek için ortalama kalitede bir web kamerası alamamız gerekiyor. Robot ile web kamerasını birleştirildikten sonra Tend.ai cihazına bağlanıyoruz. Daha sonra tablet veya bilgisayarımızdan Tend.ai bulut sistemine bağlanıyoruz. Robotumuza yaptıracağımız işlemleri teker teker kayıt altına alarak yapıyoruz. Robota bir defaya mahsus olmak üzere yapmasını istediğimiz işlemleri Tend.ai cihazı eşliğinde yaptırdıktan sonra, robot Tend.ai sayesinde ne yapması gerektiğini öğrenmiş oluyor.

Aşağıdaki izleyeceğiniz videoda bir robota 3D printer çalıştırmayı ve işlemi bitince içindeki materyali çıkarması gerektiği öğretilmiş. Yani bu robot eğitimi sayesinde 3D çıktılar ile çalışan birisi, saatlerce yazıcının başında beklemek zorunda kalmayacak.

 

Bu gelişmelerden sonra Elon Musk’ın robotları kontrol altına almak için yaptığı çalışmalarda ne kadarda haklı olduğunu görüyoruz.

Peki sizlere soruyoruz; Teknoloji geliştikçe robotlar insanların yerini alabilecek mi?