17.12.2016 20:00

Terör Yanlısı İçerikler için Teknoloji Devlerinden Ortak Adım!

Sosyal medya üzerinden yapılan yapılan terör yanlısı içerikler ile ilgili olarak teknoloji devleri ortak uygulamayı hayata geçiriyor.

Yapılan açıklamaya göre YouTube, Microsoft, Twitter ve Facebook sitelerine eklenen terör yanlısı ve şiddet içeren kayıtları tespit etmek için işbirliği içinde olacak. Aşırıcı ve terör içerikli paylaşımlar için ortak uygulamaya gitme kararı alan teknoloji devleri, sakıncalı içerik paylaşanların dijital parmak izlerini ortak bir veri tabanında paylaşacaklar. Bu şekilde tespit edilen içerikler ile ilgili diğer platformlar da uyarılmış olacak.

Dijital parmak izi denen ” hash” adlı verilerin barındırılacağı sistemler sayesinde içerikler otomatik olarak silinmeyecek ancak yetkili birimlere haber verilecek. Şirketler ortak bildiri ile açıkladıkları durumu küreselleşen bir sorun olarak gördükleri terör unsurlarını ele alacak şekilde düzenleyecek. 2017’de başlaması planlanan çalışmaya zaman için farklı şirketlerde eklenebilecek.

Sosyal medya hizmeti veren şirketlerin sakıncalı içeriklere göre kendi özel uygulamaları da söz konusu. Twitter sadece 2016’nın 6 ayında 235 bin hesabı dondurma kararı aldı. Sakıncalı içerikleri gözden geçiren ekiplerde ciddi artışlara giden Twitter, güvenli hizmetler sunabilmek için müşteri memnuniyetine odaklı çalışmalar sürdürüyor.