24.04.2016 23:06

Türkiye Sahte Ürünlerde Kaçıncı Sırada?

Dünya ticaretinin sahte ürün oranları ne durumda ? Dünya'da en çok sahte ürün nerede bulunuyor? Türkiye sahte ürünlerde kaçıncı sırada? İşte sahte ürün raporu!

sahte ürün

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ve Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’nin (EUIPO) yaptığı araştırmalara göre Türkiye sahte ürünlerde Çin’den sonra ikinci sırada yer aldı.

2013 yılı verilerine göre dünyada 461 milyarlık sahte ürün ticaretinin yapıldığı ortaya çıktı. Dünyada sahte ürün ticaretinin %63,2’lik bir oranla Çin oluştururken %3,3’lük bir oranla da Türkiye yer almış durumda. İlk 10 arasına girmiş diğer ülkeler sırasıyla Singapur, Tayland, Hindistan ve Fas izliyor.

Türkiye’de Sahte Ürün İhracatı Ne Durumda ?

2011-2013 yıllarını kapsayan çalışmada Çin’de ihracatın %0,99’u sahte ürünlerden oluştururken, Türkiye yine toplam ihracatın %0,98’i sahte ürünlerden oluşmuş durumda.

En Çok Sahte Ürün İhracatı Hangi Ürünlerden Oluşuyor ?

Raporda yer alan verilere göre en çok sahtesi oluşturan ürünler; ayakkabı, saat, giyim ve deri ürünleri oluşturmuş durumda. Ayrıca hızla gelişen e-ticaret kanaları dahil olmak üzere ticareti yapılan ürünlerden akıllı telefonlar ve tabletler olmak üzere elektronik alanda sahte ürün ticareti yapılmış.

Ülke sıralamasına göre sahte ürün ticareti tablosu aşağıdaki şekilde:
sahte ürün ülke tablosu