01.01.2016 11:09

Türkiye’de Bilgisayar Pazarı Düşüş Gösterdi!

IDC'nin yayınladığı verilere göre Türkiye'nin bilgisayar pazarı düşüşte. Peki IDC'nin yayınladığı veriler nedir ? İşte Türkiye'nin bilgisayar pazarı verileri!

Global Bilgi ve İletişim Haberleşme Teknolojileri danışmanlık ve satış araştırma şirketi IDC’nin en son açıklamış olduğu veriler, 2015’in 2. çeyreğinde Türkiye bilgisayar pazarının geçen yılın aynı zamanına kıyasla ciddi bir düşüş yaşadığını ve buna ülkede ki devam eden toplumsal ve siyasi telaşında neden olduğunu belirtmektedir. IDC’nin yayınlamış olduğu sonuçlar Türkiye bilgisayar pazarının yıl bazında %41.6 ve geçen çeyreğe göre %41.3 oranında düşüşle 356.741 adete ulaştığını göstermektedir.

Türkiye’de Bilgisayar Pazarının Son Durumu Nedir ?

IDC’nin Türkiye kolunda Sistem ve Altyapı pazarından sorumlu olan Kıdemli Araştırma Analisti Ayşe Kaptanoğlu “Bilgisayar pazarı yılın 2. çeyreğinde birçok Toplumsal,ekonomik ve siyasi sebeplerden olumsuz bir şekilde etkilenmiştir.” yorumunu yaptı.” Döviz kurundaki dengesizlik, pazarda çok yüksek ürün stoğu, devam etmekte olan siyasi istikrarsızlık ve dönemin yaz tatili ile Ramazan ayına denk gelmesi pazarda çok ciddi bir düşüş yaşanmasına sebep oldu.Tüm bu olumsuz engellerin önümüzdeki dönemde tamamen düzeleceğini ve içinde bulunduğumuz belirsiz şartlardan ötürü öngeremeyiz. Bu da tüm yıl bazında pazarda çift rakamlı bir düşüşün yaşanabileceği sinyalini vermektedir.”