29.06.2016 17:23

Türkiye’ye DDoS Saldırıları Devam Ediyor!

Akamai firmasının yayınlamış olduğu verilere göre Türkiye bu yılın ilk çeyreğinde en fazla DDoS saldırıları alan üçüncü ülke oldu.

Ülkemizde ve tüm dünyada internetin hızla gelişimi ile hackerlar ve internet dolandırıcıları da artmaya başladı. Bundan birkaç sene öncesinde Türkiye‘de yine milyonlarca kişi internete giriyordu ancak DDoS saldırıları bu kadar yapılmıyordu. Ülkemizin adı radikal dinci terör örgütü IŞİD ile anılmaya başladığı günden beri pek çok hacker grubu saldırılar yapmaya başladı. Amerika Birleşik Devletlerine ve Çin Halk Cumhuriyetine uzun zamandır büyük boyutta DDoS saldırıları yapılıyordu fakat Türkiye’ye ilk defa bu denli büyük saldırı yaptılar.

Dünya’da En Fazla Saldırı Alan Üçüncü Ülkeyiz

2016 yılının ilk çeyreğinin bitmesi ile bulut sağlayıcı firmalarından DDoS saldırıları hakkında bir açıklama beklenmekteydi. Amerika Birleşik Devletleri merkezli Akamai firması bugün bir resim ile DDoS saldırılarını belgeledi. Yayınlanan resimde Türkiye’nin en çok saldırı alan üçüncü ülke olduğu görülmektedir. İlk ikiyi yine tahmin edildiği gibi Çin Halk Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri alıyor. Hacker gruplarının bize takmış olması oldukça kötü bir durum olarak belirtilmektedir. Çünkü saldırıların hedefi Türkiye oldu ve yapılan toplu saldırılar daha da artmakta üstelik yeni yapılacak gruplar dahi bizi tercih etmeye başladı. 2015 yılının son çeyreğinde yayınlanmış olan veriler incelendiğinde Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyetinden sonra ikinci ülke olduğu görülmekte yani saldırılarda büyük bir düşüş var fakat yinede bu kadar güçlü DDoS saldırılarına hazır servis ağlarımız yok.