04.04.2016 12:00

Uluslararası Uzay İstasyonu 15. Yaşını Geride Bıraktı!

Uluslararası Uzay İstasyonu 15 yılı geride bıraktı. Peki Uluslararası Uzay İstasyonu tam olarak ne iş görüyor? İşte uzay istasyonu ile ilgili merak edilenler!

Dünya’nın yörüngesi içerisinde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda (UUİ), insanların kesintisiz yaşamı geçtiğimiz aylarda 15. yılını kutladı. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile birlikte ortakları için bir dönüm noktası olarak yapılan yıldönümünde UUİ’nin 6 kişilik görevde bulunan mevcut ekibinde bulunduran Amerikalı, Rus ve Japon astronotlar yıldönümüne özel bir akşam yemeği gerçekleştirdi. İstasyonda aralıksız bir yıl kalmayı hedeflemiş olan UUİ’nin Amerikalı General Scott Kelly ve uzayda yer alan ekip arkadaşları, yörünge laboratuvarı içerisinde yer alan, Mars’a seyahat için ihtiyaç duyulacak olan teknolojinin test edilmesi konusunda önemine işaret ediyor. UUİ’ye ilk kalıcı olarak gönderilen ekip 2 Kasım 2000 tarihinde yerleşime sundu. O tarihten itibaren istasyona 17 ülkeyi bu konuda temsil eden 220 kişi gidip dönmüş ve üç olan oda sayısını da 13′e çıkardı.

Uluslararası Uzay İstasyonu ile İlgili Detaylar!

Uluslararası Uzay İstasyonu içerisinde yer alan program beş ortaklı bir proje olarak yer alıyor. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi ile beraber Rusya, Japonya, Avrupa ve Kanada Uzay Ajansı yer aldı. İnşa edilmiş durumda yer alan istasyonun ilk kısmı ise 1998 yılında fırlatıldı. Keşif faaliyetleri 1 mekiğinin 2 Kasım 2000 tarihi sırasında istasyona varması ile beraber merkezde insan yer alıyor. Şu ana kadar 215 kişi tarafından ziyaret edilen istasyon içerisinde en fazla 6 kişi aynı anda kalabiliyor.

İstasyon Yörünge Özelliği

İstasyonun yörünge içerisinde yer alan yüksekliği 330 km ile beraber 435 km arasında değişmesi durumunda, bir laboratuvar, gözlemevi olarak tasarlanmış durumda olan Uluslararası Uzay İstasyonu, Ay, Mars ve güneş sistemi içerisinde ve çeşitli asteroit görevleri adına her anlamda ulaşım, bakım ve ara üs olarak bu alanda hizmet etmesi planlanıyor. NASA’ya göre yapılacak olan bu istasyon sayesinde afet yardım işlemi, tarım ve aşı geliştirme faaliyetleri gibi alanlarda ilerlemeye devam ediyor.

UUİ Geliştirme Programı

2013 yılı içerisinde Mayıs ayında yapılacak Avrupa Uzay Ajansı, UUİ’nin geliştirme konusunda, montaj ve diğer giderleri ile beraber 10 yıl içinde 100 milyar Euro’yu bulacağını açıkladı. Proje şu ana kadar Avrupa içerisinde 8 milyar Euro’ya mal oldu. UUİ’nin yer alacak olan toplam uzunluğu 109 metre olarak belirlendi. Merkez modül ise 51 metre uzunluğunda bulunuyor. Sistemin ağırlığı ise 420 bin kilogram olarak açıklandı. Bununla beraber istasyon içerisinde 14 yaşanabilir modül yer alıyor.