16.12.2016 13:00

Uzay Kapsülünde Hayatta Kalma Testleri

Çin, uzay kapsülünde hayatta kalma testlerinde son aşamaya geldi. 4 kişinin yer aldığı uzay kapsülünde 6 ay süren çalışmalar tamamlandı.

Güney Çin’deki, Şıncın kentinde yapılan çalışmalar tüm dünya için son derece önemli sonuçlar içeriyor. Uzay kapsülünde kalan 4 kişi, 6 ay boyunca yaşam savaşı verdi. 25 türde bitki ve 635 teknolojik ekipmanın test edildiği çalışmalar kapsülün içinde yapılan bir takım testler ile tamamlandı.

Uzay Kapsülünde Çeşitli Testler Yapıldı

Çalışma kapsamında uzay kapsülüne kapatılan 4 kişi için oksijen ve su desteğinin yanı sıra gıda tedarikinde de geri dönüşüm uygulandı. Kapsül içinde uyku ve beslenme gibi temel ihtiyaçların yanı sıra hijyen şartları da test edildi. Tamamen kapalı olan ortamların insanlar üzerindeki psikolojik etkilerinin yanı sıra bedensel değişiklikler de incelemeye alındı.

Uzay Kapsülü projesi için gönüllü aradığını duyuran yetkililer tam olarak 2 bin 110 gönüllü arasından biri kadın 4 kişiyi seçti. Çalışmalarına son yıllarda ağırlık veren Pekin yönetimi, 2020 yılına kadar üç kapsülden oluşan bir uzay istasyonu kuracak.