31.12.2015 17:26

Valve Veri Sızıntısından Dolayı Özür Diledi!

Valve yaşanan veri sızıntısı yüzünden kullanıcılarından özür diledi. Peki bu sızıntı neden oluştu? Valve ne söyledi? İşte Valve'nin veri sızıntısı!

Son günlerde Valve‘de bir veri sızıntısı yaşanmıştı. Bu veri sızıntısının verdiği zarar ise 34.000 kullanıcının kişisel bilgilerinin görülebilmesiydi. Valve bu sorunu 4 saat içinde çözmesine rağmen Valve basın açıklaması yapmamıştı. Valve nihayet sorunun neden olduğunu açıklayacak bir basın açıklaması yaptı. Sorunun 3 saat içerisinde çözüldüğünü, ama 34.000 kullanıcının hâlâ  riskte olabileceğini söyledi. Görülebilen kişisel bilgilerde e-posta adresi, kredi kartının son dört hanesi ve hesaptaki para miktarı gibi bilgiler yer almaktaydı. Valve ise herhangi bir işlem yapılabilecek hiçbir bilginin çalınmadığından bahsetmekte.

Valve kullanıcılardan özür diledi!

Valve‘nin bu veri sızıntısının sebebi ise Steam‘e karşı olan hack gruplarının başlattığı DDoS saldırısıydı. Hack grupları DDoS saldırısını yaparken Steam‘ın sunucularındaki trafik 21 kat arttı. Valve ile anlaşmalı bir güvenlik firması saldırıdan Steam‘ın en az derecede etkilenmesi için kayıtlı olan sayfaları koymaya başladı. İşler ters gittikten sonra kullanıcılara yanlış sayfalar gösterilmeye başladı. Bu işlemin sonucunda da Steam‘ın sitesine giren kişilere farklı farklı hesaplar gösterilmeye başladı. Valve kullanıcılara kayıttaki sayfaların gösterilmesinde görülebilecek bilgilerin herhangi bir işlem yapmaya yetmeyeceğini, sorundan etkilenen 34.000 kişilerin kim olduğunu bulmaya çalıştığını, bu sorundan kimsenin etkilenmeyeceğini fakat o süre zarfında Steam hesabına giriş yapan kişilerin bilgilerinin tehlikede olabileceğini belirtti. 30.12.2015 günü Valve bütün kullanıcılardan özür diledi ve bu basın açıklamasını yaptı.

Sizler de eğer bu süre zarfında Steam hesabınıza giriş yaptıysanız, hesabınızın kişisel bilgilerini değiştirmenizde veya Steam Guard’a telefon numaranızı eklemenizde fayda var.