11.04.2016 23:47

Vodafone Arena’da Kullanılan Akıllı Teknolojiler

Türkiye'nin en akıllı stadyumu Vodafone Arena'da ne gibi teknolojiler kullanıldı, bu stadyumu akıllı yapan ne? İşte akıllı teknolojileri ile Vodafone Arena!

vodafone-arenada-kullanilan-akilli-teknolojiler

Türkiye’nin 5 büyüklerinden biri olan Beşiktaş Jimnastik Kulübünün yeni stadyumu Vodafone Arena, bugün oynanan Beşiktaş – Bursaspor maçı ile Beşiktaş taraftarlarına kapısını açtı.

Uzun yıllar Beşiktaş takımının futbol müsabakalarına ev sahipliği yapan BJK İnönü Stadyumunun yıkımına Haziran 2013 tarihinde başlandı ve yıkımın ardından 10 Aralık 2013 tarihinde Beşiktaş’ın yeni stadyumu olması planlanan Vodafone Arena‘nın (tam adıyla Vodafone Arena İnönü Spor Kompleksi) inşaatına başlandı. Yaklaşık 3 yıl süren inşaatın ardından Vodafone Arena; 10 Nisan 2016 tarihinde resmi, 11 Nisan 2016 tarihinde de ilk maç ile açılışını yaptı.

Akıllı teknolojiler ile donatılan Vodafone Arena şu anda Türkiye’nin teknoloji ile en iç içe ve en akıllı stadyumu konumunda. Peki nedir Vodafone Arena‘yı bu kadar akıllı yapan?

Vodafone Arena Teknolojileri

vodafone-arenada-kullanilan-akilli-teknolojiler
Zeminde Kullanılan Teknolojiler

Vodafone Arena‘nın zemini deniz seviyesinin 4 metre altında ve zeminde hibrit kullanıldı. Hibrit çim teknolojisi Türkiye’de ilk defa BJK Nevzat Demir Tesislerinde kullanılmıştı. Vodafone Arena bu teknolojinin Türkiye’deki ikinci durağı oldu.

Aynı zamanda zeminde alttan ısıtma ve soğutma sistemi de bulunuyor. Bu sayede çimlerin her koşulda sağlıklı yetişmesi sağlanacak.

vodafone-arenada-kullanilan-akilli-teknolojiler
Ücretsiz Wi-Fi ve Yüksek Hızlı 4,5G İnternet

Stadyumun içinde ve çevresinde ücretsiz Wi-Fi noktaları ve yüksek hızlı 4,5G internet bağlantısı yer alıyor.

Özel Ses Sistemi

Stadyumun ses sistemi İtalyan bir firmanın ellerine teslim edildi. Sesler kale arkasındaki tek bir scoreboard’un arkasında çıkacak ve 184 metre desibel kaybına uğramadan yayın yapacak.

Yüksek Kaliteli Scoreboard

12×8 metre boyutunda olan bu scoreboard’un çözünürlüğü 1080p ve stadyumun her yerinden rahat bir şekilde görülebiliyor.

Yüz Tarama Sistemi

Stadyumun belirli bölgelerinde bulunan kameralar sayesinde izleyicilerin yüzleri taranarak kimlikleri tespit edilebilecek.

Bünyemin Derman’ın mimarlığında inşa edilen ve yapımı 400.000.000 Türk Lirasına mâl olan Vodafone Arena sahip olduğu bu teknolojiler ile Türkiye’nin en akıllı stadyumu olmayı başardı.