29.06.2016 21:00

Volkswagen, Emisyon Skandalı için Farklı Çözümler Sundu!

Volkswagen, emisyon skandalı için Avrupa ve Amerika'da farklı çözüm yöntemleri sundu. Volkswagen'in bu çözüm yöntemleri eleştirilerin de odağına oturdu.

 Volkswagen Amerika’daki dizel motorlu araç sahipleri için atılacak adımı belirledi. Buna göre Volkswagen aracı sizden geri satın alacak ve 10 bin dolar miktarındaki parayı verecek.  Eğer siz bir Avrupalı müşteri iseniz yani arabayı Avrupa’da kullanıyorsanız muhtemelen sadece bir parça boruya sahip olacaksınız.

Volkswagen, Avrupa’daki Müşterileri için Farklı Bir Yol İzledi!

Volkswagen grubunun Amerika’daki emisyon skandalı iddialarından kaynaklanan sorunu halledebilmek için 10 milyar doları yaklaşık 500.000 araç sahibine verdi. Fakat Volkswagen grubunun Avrupa’da ki  8.5 milyon müşterisi için yalnızca bir saat süren bir işlem ile küçük bir parça değişimi ve yazılımsal güncelleme ile sorunu halletti.

İşte bu noktada iki kıtada arasında ki müşteriler için yapılan farklı uygulamalar tartışmaları peşinde getirdi. Volkswagen çözüm teklifleri arasındaki bu büyük farklılığın sebeplerini her bölgedeki uyulması gereken yada uygulanması gereken yasal süreçlerin farklılığına bağladı. “ABD hukuk ilkeleri bizimkinden çok farklı.” diyen Fransız avukat Laurent Mercie  “Burada yapılan bu yanlışları tersine çevirmek için doğal bir eğilim var. Maalesef bu mümkün değil.”

Bu noktada ilerleyen günlerde alınan bu kararın hem Amerikalı hem Avrupalı müşteriler konusunda nasıl bir etkiye yol açacağı merak konusu.