16.03.2016 17:00

WhatsApp Virüsü Nasıl Temizlenir?

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın yeni baş belası WhatsApp virüslerini temizleme yöntemi bu yazıda. WhatsApp virüsleri nasıl temizlenir?

whatsapp-virusu-nasil-temizlenir

Popüler mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp hiç beklenmedik ve çok hızlı bir şekilde dünyanın dört bir köşesine yayılmayı başardı. Hatta öyle ki geçtiğimiz aylarda WhatsApp 1 milyar kullanıcıya ulaştığını duyurmuştu.

Dünya lideri olmak beraberinde bazı zorlukları da getiriyor. Bu zorlukların en büyük tehdit oluşturan yanı ise virüsler. WhatsApp dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olduğu için virüslerin de en çok hedefinde dolaşan mobil uygulama durumunda. Bu nedenle WhatsApp kullanıcıları WhatsApp virüsü temizleme gibi konularda yardıma ihtiyaç duyuyorlar. Peki WhatsApp virüsü nasıl temizlenir?

WhatsApp Virüsü Temizleme

WhatsApp virüsü temizleme işlemi oldukça kolaydır ve tek birkaç ayar yardımıyla bu tür virüslerden kurtulabilir ve korunabilirsiniz.

WhatsApp Virüsü Nasıl Temizlenir?

WhatsApp virüsünü temizlemek için ilk olarak cihazınızın Ayarlar uygulamasını çalıştırın ve Uygulama yöneticisine ulaşın. Bu listeden WhatsApp’ı seçin ve alt tarafta yer alan Tüm verileri temizle butonuna basın. Ardından WhatsApp uygulamasını cihazınızdan kaldırın ve Google Play Store üzerinde WhatsApp uygulamasını tekrar indirin.

WhatsApp virüsü nasıl temizlenir konusunda size yardımcı olabilecek bir diğer uygulama ise Malwarebytes Anti-Malware programıdır. Bu uygulama sayesinde Android reklam virüslerini ve WhatsApp virüslerini temizleyebilirsiniz.

WhatsApp Virüslerinden Nasıl Korunulur?

WhatsApp virüslerinden korunmak için ilk olarak Chrome veya cihazınızın yerleşik tarayıcı uygulamasından ziyaret ettiğiniz sitelere dikkat etmeniz gerekmektedir. Karşınıza “cihazınıza virüs bulaşmış, temizleyin” yazılı uyarılar gelirse bu uyarıları dikkat almayın ve hemen sayfayı kapatın. İnternet tarayıcıları aracılığı ile ziyaret edilen siteler cihazınızda virüs olup olmadığını bilemez. Bu tür kandırmacalara gelmeyin ve dikkatli olun.

whatsapp-virusu-temizleme

WhatsApp üzerinden gelen virüslü dosyalardan korunmak için ise uygulayabileceğiniz çok kolay bir  yöntem daha var. İlk olarak WhatsApp uygulamanızı çalıştırın ve Ayarlar > Sohbetler ve aramalar > Medyayı otomatik indir yolunu takip edin. Burada karşınıza 3 seçenek çıkacaktır. Bunlar Mobil veri kullanırken, Wi-Fi’ya bağlıyken ve Dolaşımdayken seçenekleri olacaktır. Bu seçeneklerin her birine girin ve Belgeler yazılı seçeneğin işaretini kaldırın. Bu sayede WhatsApp üzerinden gönderilen virüslü dosya otomatik olarak cihazınıza inmez ve WhatsApp virüslerinden korunmuş olursunuz.

Kategoriler: Rehber