29.10.2016 00:57

Windows 10 DNS Değiştirme Resimli Anlatım

Windows 10 kullanıcılarının DNS ayarlarını değiştirmek için yapması gereken işlemleri resimli anlattık. İşte Windows 10 DNS ayarlarını değiştirme işlemi!

Microsoft kullanıcılarına sunmuş olduğu Windows 10 işletim sistemi ile birçok kolaylık sağladı. Fakat Windows‘un  diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi Windows 10 işletim sisteminde yasaklı sitelere giremez olundu. Hal böyle olunca insanlarda DNS değiştirmek gibi yolu seçtiler.

DNS neden değiştirilir?

DNS değiştirme işlemi, genellikle çeşitli mahkeme kararları ile engellenen sitelere, internet hızı ve veri hızı gibi birçok nedenden dolayı ulaşılamayan sitelere erişmek için yapılıyor.

DNS değiştirmek ne kadar güvenli?

Bu açıdan girdiğiniz DNS adresinin güvenilir sağlayıcılardan olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Windows 10 DNS Değiştirme Nasıl Yapılır?

DNS değiştirmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Windows işletim sistemlerinde DNS değiştirme adımlarına baktığımız zaman ise Windows XP‘den Windows 10‘a kadar olan işletim sistemlerinde aynı yöntemin kullanıldığını görüyoruz.
agvepaylasimÖncelikle bilgisayarınızın sağ alt köşesinde yer alan ““a sağ tıklayıp “Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni Aç“a tıklayın. Bu simge dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda farklı simge ile gösterilmektedir.
agpaylasim
Açılan pencerenin sol tarafında yer alan “Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin” kısmına tıklayın.
agbaglantilari
Önünüze gelen ekranda aktif olarak kullanmış olduğunuz internet bağlantısına sağ tıkladıktan sonra “Özellikler“e tıklayın.

wifi

Ekrana gelen pencerede “internet protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4)” yazan yere tıklayın. Bunu yaptığınızda alt taraftaki özellikler butonu aktif olacaktır. Daha sonra “Özellikler” butonuna tıklayın.
internetpro
Açılan sekmede kırmızı ile işaretli olan “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan: ” butonunu aktif hale getirin. DNS sunucularının adreslerini girdikten sonra alt tarafta yer alan “çıkarken ayarları doğrula” butonunu da işaretleyin. Son olarak “tamam” butonuna tıklayıp çıkın.
Bütün bu adımları yaptıktan sonra DNS değiştirme işlemini başarıyla tamamlamış olacaksınız. Yeniden DNS değiştirmek istediğinizde aynı adımları tekrar uygulayabilirsiniz.
Güncel olarak kullanılan DNS adresleri:
 Google DNS                    Open DNS

  8.8.8.8         208.67.222.222 
  8.8.4.4         208.67.220.220


Kategoriler: Rehber