28.11.2016 23:30

Windows 10 Güncelleme Kapatma Ayarı Nasıl Yapılır?

Windows 10 güncellemelerini kapatmak istiyor musunuz? Sürekli güncelleyen bilgisayar canınızı mı sıkıyor? Windows 10 güncelleme kapatma artık kolay ayarlanıyor.

Windows kullanıcıları son çıkan işletim sistemi Windows 10 ile oldukça mutlular. Tabi her mutluluk gibi bu kullanımların da kendi içinde bazı sorunları yok değil (tam olarak sorun denmese de). Bu konuda karşımıza çıkan en çok eleştiri, Windows 10 update sıklığı oluyor. Yani bilgisayar her açılışında, her kapanışında yeni bir güncelleme ile açılıyor ya da kapanıyor ve bu durum çoğu zaman, ciddi bir şekilde ‘zaman’ alıyor. Bu durum ile ilgili neler yapabiliriz gibi sorular var. Bu konuda bazı tavsiyeler sunarak, söz konusu Windows 10 güncelleme ayarlarını bizzat kendiniz ayarlayabilirsiniz ve bu sayede daha kontrollü bir kullanıma ulaşabilirsiniz.

Windows 10 Güncelleme Kapatma Menüsü 

Bildiğiniz gibi Windows 10 kullanıcıları için bu tarz bir kapatma ayarı görünür olarak yok. Yani Windows, varsayılan olarak gönderiyor bu ayarı ve bu normal yollar ile düzelecek bir ayar değil (menü üzerinden özellikle). Peki ama ne yapacağız? Windows 10 güncelleme nasıl kapatılır? Bunun için biraz uğraşacağız ama güzel sonuçlar göreceğiz.

Güncellemeleri Kapatmak için Yapılacaklar:
1- Windows tuşu ve yanında R tuşuna basarak, çıkan ekrana ‘Services.msc’ yazalım ve enter tuşuna basalım.

2- Açılan menüden ‘Windows Update’ ayarını buluyoruz ve burayı tıklıyoruz.

3- Windows Update seçeneğini sağ tık yaparak, durdur bölümüne basıyoruz.

4- Durdur tuşuna bastıktan sonra, ters tıklama yaparak (sağ tuş), özellikler menüsünü açıyoruz. Burada karşımıza çıkan ‘Başlangıç türü’ bölümü var. İşte o bölümü devre dışı olarak değiştiriyoruz ve sonra uygula tuşuna basıyoruz.

5- Ve işlemlerden sonra Windows Update kapanmış olarak devam ediyoruz çalışmamıza.

Bu işlemlerden sonra, güncelleme uyarısı geliyor ama siz izin vermeden güncelleme yapılmıyor. Dolayısı ile müsait olduğunuz herhangi bir vakitte güncelleme işlemini yaparak çalışmalarınıza devam edebilirsiniz.

Kategoriler: Rehber