15.12.2016 21:16

Yahoo Hacklendi, 1 Milyar Kullanıcı Hesabı Çalındı!

Yakın dönemde satılan Yahoo’da krizler bitmiyor. Bu defada tam bir milyar Yahoo kullanıcısının hesap bilgilerinin tümüyle çalındığı belirtildi.

Teknoloji enstitüsünün ve internet platformlarının dikeyinde önemli bir yere sahip olan Yahoo’da krizler bitmiyor. Geçtiğimiz dönemde Verizon’a satışı gerçekleştirilen Yahoo’da güvenlik açıkları şirketin marka değerini kaybetmesine neden olurken, kullanıcılar gözünde de büyük bir dezavantaj olarak nitelendiriliyor. Merkez şirketini California’da bulunduran Yahoo yetkililerin yaptığı açıklamada skandal ifadelere de yer verildi, buna göre saldırıların bir şekilde devlet destekli olduğu söylenirken, 1 milyar kullanıcının gizli bilgileri, e-posta adresleri ve doğum tarihi, adres bilgileri gibi nüfusa yönelik bilgilerinde sızdırıldığını belirtti.

YAHOO 2014 YILINDA DA SKANDAL BİR SALDIRI İLE MÜŞTERİLERİNİ ZOR DURUMA SOKMUŞTU

Yahoo geçtiğimiz yıllarda da bir takım siber saldırılara maruz kalmıştı, 2014 yılında da 500 milyon kullanıcı bilgileri yine internet üzerinden sızdırılmıştı. Yahoo bu ve bunun gibi sıkıntılı süreçlerden dolayı küresel anlamda her geçen gün saygınlığını yitirmeye devam ediyor, yazılım uzmanları Yahoo’nun bu tarz durumlar karşısında hareket edememesi, önleyici tedbirler alamaması halinde, hali hazırdaki kullanıcılarının tamamının kaybolacağına dair görüş bildiriyorlar. Son olarak Yahoo’nun borsadaki tüm hisseleri net yüzde 2,7 değer kaybetti.