25.04.2016 19:22

Yakın Zamanda Hiç Bitmeyen Piller Hayatımıza Girebilir!

Akıllı telefonlarda hepimizin çektiği problemlerden biri olan şarjın çabuk bitmesi belkide yakın zamanda bitmeyen piller: nano piller sayesinde tarih olabilir.

nanopiller

Telefonların ilk çıktığı zamandan bu yana kadar bir çok farklı telefon türleri hayatımıza girdi. Ankesörlü telefondan başlayıp akıllı telefonlara kadar süren bu macera beraberinde birçok farklı sorunlar da meydana getirmiş durumda.

Bunların beraberinde radyasyon, bağımlılığa bağlı yalnızlaşma gibi birçok sağlık problemleri ortaya çıkmaya başladı. Tabi ki telefon kullanımı çoğaldıkça pil ömründen de çok fazla yakınmaya başladık.

yanlızlaşma

Telefonunuzu tamamen doldurmanıza rağmen hemen biten pillerinize bilim dünyası bir çözüm bulmuş durumda.

İlk kez ünlü fizikçi Richard Feynman tarafından atomların direkt kontrolü aracılığıyla bir sentezin olasılığından bahsettiği konuşması There’s Plenty of Room at the Bottom sırasında tartışılmıştır. Ancak “nanoteknoloji” terimi ilk kez 1974’te Norio Taniguchi tarafından kullanılmasına rağmen yinede çok bilinmiyordu.

nano piller

Günümüzde nanoteknoloji çalışmalarının sürdüğü ve geliştirilmeye çalışıldığı bilim dünyasında California Irvine University, şu anki Li-On pillerinden daha uzun bir pil ömrü sağlayacak Nano piller ile ilgili çalışmalarını sürdürüyorlar.

Jet elektrolit kaplı manganez dioksitn(mangan) kabuklarından altın kaplı nano teller üretilecek. Bir insan saçından daha ince olan nano teller, nano piller için ideal iletkenlik ve yüzey alanına uygun olarak tasarlanacak.

Bitmeyen Piller: Nano piller Kaç Defa Dolum Yapılabilir ?

Bunun sonucunda belkide 1000 kez şarj edilmesine rağmen biten telefon pilleri 200 bin kez şarj edildiğinde bile hala kullanılabilecek.

Nano piller sadece akıllı telefonlar değil elektrik ve elektronik alanında bir çok cihazda da hayatımıza girebilir.

Umarız sözü geçen ve bitmeyen pil niteliğindeki olacak nano pil bir an önce hayatımıza girer.