13.07.2017 17:00

Yapay Zeka ile Sahte Görüntüler Oluşturmak artık Çok Kolay

Yapay zeka ile birlikte sahte görüntüler oluşturmakta çok daha kolay hale geldi. İşte yapay zeka ile oluşturulan yeni sahte görüntüler ve çalışmanın detayları!

Yapay zekanın görsel-işitsel sihrinin en son örneği, araştırmacıların ses dosyalarını alan, onları gerçekçi ağız hareketlerine dönüştüren ve daha sonra bu hareketleri mevcut videolara aşılayan yeni bir araç oluşturan Washington Üniversitesi‘nden geldi. Yapılan çalışmanın sonucu ise birilerinin söylemediği bir şeyi söyleyen bir video oldu. Bu konu anlaşılması kafa karıştırıcı bir süreçten meydan geliyor. Süreci daha iyi anlamak için aşağıdaki videoyu inceleyebilirsiniz:

Yapay zeka ile hazırlanan bu sahte görüntülerde Barack Obama’nın yan yana iki klibini görebilirsiniz. Sol taraf sesin kaynağı, sağdaki ise tamamen farklı bir konuşmadan geliyor; araştırmacıların algoritmaları, yeni ağız şekillerini çekime yerleştirmek için kullanılıyor. Ortaya çıkan video neredeyse mükemmel sayılabilecek bir seviyede karşımıza çıkıyor. (Obama’nın ağız hareketleri biraz bulanıktır – AI tarafından oluşturulan görüntülerde sık karşılaşılan bir sorun), ancak görüntülere baktığımız genel olarak oldukça inandırıcı olduklarını görüyoruz.