19.05.2016 23:00

Yasaklı Sitelere Giriş Yöntemleri

İnternette sansür inanılmaz durumda. Birçok internet kullanıcısı yasaklı sitelere giriş yöntemleri arıyor. İşte yasaklı sitelere giriş yöntemleri!

Yasaklı Sitelere Giriş Yöntemleri

İnternet teknolojisi günümüzde öyle bir hâl almış durumda ki, günlük hayatımızın hemen hemen her noktasında internet ile karşılaşıyoruz. Bundan 3 yıl önce bazı araştırma kuruluşlarının yaptığı birtakım araştırmalar sonucu internetteki tüm verilerin %90’ının sonra iki yılda oluşturulduğu bilgisine ulaşılmıştı. İnternet, böylesine büyük bir dünya olmuşken gerçek dünya için tehdit oluşturan bazı zararlı sitelerin durdurulması gerekebiliyor. Günümüz teknolojisinde birçok ülkede uygulanan bir sistem olarak internet sitelerinin engellenmesi ülkemizde de sıkça yaşanan bir olay. Hâl böyle olunca internet kullanıcıları yasaklı sitelere nasıl girilir konusunda yardımca ihtiyaç duyuyorlar. Bu yazımızda sizlere yasaklı sitelere giriş yöntemleri sunacağız.

Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir, Yasaklı Sitelere Giriş Yöntemleri Neler?

Yasaklı sitelere girmek için birçok farklı yöntem vardır. Bunlar Proxy, DNS ve VPN olarak üçe ayrılmaktadır. Bu yöntemler haricinde de yasaklı sitelere giriş için farklı yöntemler bulunmaktadır. Fakat biz size en popüler olan ve sıklıkla uygulanan bu 3 kolay yöntemden bahsedeceğiz.

Proxy ile Yasaklı Sitelere Girmek

Yasaklı sitelere giriş yöntemlerinde sıklıkla kullanılan bir yöntem olan Proxy yöntemi sayesinde görüntülemek istediğiniz yasaklı siteye giriş yapabilirsiniz. Fakat Proxy bazı açılardan tam olarak güvenli ve kullanışlı olmadığı gerekçesiyle DNS ve VPN’ye kıyasla az tercih edilen bir yöntemdir.

Yasaklı bir siteye proxy ile girmek isterseniz arama motorunuza proxy siteleri yazarak karşınıza çıkan herhangi bir siteye girip yasaklı sitenin adresini yazıp gerekli onay butonuna bastıktan sonra yasaklı site proxy yöntemi ile görüntülenir.

Yasaklı Siteye Girmek için DNS Değiştirmek

DNS değiştirmek yasaklı sitelere girmenin en kolay yoludur. Peki DNS nasıl değiştirilir? Windows işletim sistemi ile çalışan bir bilgisayar kullanıyorsanız DNS değiştirmek için yapmanız gerekenler basittir.

Sağ alttaki sistem tepsisinde yer alan Ağ ikonuna sağ tıklayarak “Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni Aç” seçeneğine tıklayın.

yasaklı sitelere nasıl girilir, dns değiştirmek yasaklı sitelere nasıl girilir, dns değiştirme

Ardından bağlı olduğunuz ağın sağ tarafında yer alan mavi renkteki tıklanabilir yazıya tıklayın.

yasaklı sitelere nasıl girilir, dns değiştirmek

Ardından Özellikler butonuna tıklayın.

yasaklı sitelere nasıl girilir, dns değiştirmek

Karşınıza gelen pencereden İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneğini seçin ve sağ alt taraftaki Özellikler butonuna basın.

yasaklı sitelere nasıl girilir, dns değiştirmek

Son olarak açılan bu pencereden  “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğini seçin ve boşlukları resimdeki gibi doldurun.

yasaklı sitelere nasıl girilir, dns değiştirmek

Son olarak açık olan pencerelerdeki Tamam butonuna basın. Artık yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz.

VPN ile Yasaklı Sitelere Girmek

Sıklıkla kullanılan bir yöntem olan VPN hizmeti sayesinde hiçbir sınırlama olmaksızın yasaklı sitelere girebilirsiniz. Günümüzde birçok VPN programı bulunmaktadır. Fakat tarayıcılar için VPN eklentileri VPN programlarına göre daha kolay kullanıma sahiptir. Yasaklı sitelere girmek için kullanabileceğiniz en iyi eklentiler şunlardır.

DotVPN

yasaklı sitelere nasıl girilir

DotVPN ücretsiz bir VPN eklentisidir. Bu VPN eklentisi sayesinde yasaklı sitelere giriş yapma konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız.

ZenMate

yasaklı sitelere nasıl girilir, zenmate

Oldukça popüler bir VPN eklentisi olan ZenMate yasaklı sitelere girme konusunda kullanıcıların favorisi durumunda. Hızlı ve pratik yapısı sayesinde ZenMate ile yasaklı sitelere girebilirsiniz.

Kategoriler: Rehber