03.06.2017 19:50

Yeni Tehlike Fireball Virüsü için Önemli Uyarı

Fireball adı verilen yeni bir virüsün ortaya çıktığı belirtiliyor. Kullanıcılar için çok ciddi sorunlara neden olabilecek Fireball virüsüne karşı önlemler neler

Fidye virüsleri son yıllarda bilişim sektöründe başa bela virüsler olarak sınıflandırılmaya başlandı. Özellikle son dönemde yayınlanan fidye virüslerinden sonra siber saldırıların bile gündeme gelmesi, aslında bu konuda nasıl bir sıkıntı ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Tam fidye virüsleri için yeni önlemler alınıyor ver artık gündemden düşüyor derken şimdi ise yeni bir virüs sorunu daha ortaya çıktı. Bu kez Fireball adı verilen yeni bir virüs tehlikesi ortaya çıktı. Virüsün ortaya çıkmasından sonra Fireball için uyarılarda ardı ardına geliyor.

Fireball Nasıl Bir Virüs?

Checkpoint isimli bir yazılım firması tarafından keşfedilen yeni virüs Fireball, doğrudan kullanıcıların bilgisayarlarına giriş yapıyor. Fireball adı verilen virüsün kullanıcıların bilgisayarlarına girmesi için ise internet tarayıcılarını kullandığı belirtiliyor. Tarayıcını arama motorunun klonunu kullanılması için öne çıkan Fireball, kullanıcıların tarayıcıları üzerinden girdiği tüm bilgileri topladığı gibi bilgisayarınıza arka bir kapı açarak buradan da dosyalarınızın çalınmasını sağlıyor.

Fireball adı ile ortaya çıkan ve 250 milyon kullanıcının bilgisayarına eriştiği belirtilen virüsün bilgisayarın sisteminde de sorunlara neden olduğu belirtiliyor. Kullanıcıların bilgilerini reklam şirketlerine sattığı ve bilgisayarlardan da sürekli gizli reklam gösterimi yaptığı belirtilen Fireball, virüsünden korunmak için ise kullanıcıların virüs programlarını en güncel hale getirmeleri ve reklam programı olarak gözüken tüm bilinmeyen programları kaldırmaları gerektiği belirtiliyor.